Ćwiek i Chmielarz łączą siły. Efekt? Mrożący krew w żyłach horror

Ćwiek i Chmielarz łączą siły. Efekt? Mrożący krew w żyłach horror

Przegląd

Tragedia sprzed lat, wyrzuty sumienia, kontakt ze światem nadprzyrodzonym, demoniczna postać w czarnym samochodzie i legenda o Czarnej Łapie. Czy lokalna zagadka zostanie rozwiązana? Na to pytanie odpowie podzielony na osiem odcinków “Skowyt”.

W aplikacji Audioteki już dostępne są dwa epizody trzymającej w napięciu superprodukcji “Skowyt”. Za historię odpowiadają dwaj autorzy: specjalista od kryminałów Wojciech Chmielarz i gwiazda polskiej fantastyki Jakub Ćwiek.

– “Skowyt” jest opowieścią o demonach, które w nas drzemią i które pod naciskiem różnych zdarzeń potrafią wyjść na jaw – mówi Wojciech Chmielarz, jeden z autorów scenariusza – Ta zjawa z zewnątrz, która tu się pojawia, jest jedynie katalizatorem, a nie przyczyną. Ona raczej wydobywa z ludzi to, co w nich głęboko tkwi. To było od początku nasze założenie z Kubą – obaj uważamy, że najstraszniejsze w horrorze jest to, jak opowieści wygrzebują z człowieka wszystko, co najgorsze. Jak pokazują zło, które tkwi w nas, a nie w jakimś potworze. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie ta pierwsza, czarno-biała „Noc żywych trupów” Romero, obejrzana wiele lat temu. Tam zombie były raczej dekoracją, a całość opierała się na relacjach między postaciami ludzkimi w sytuacji kryzysowej. Dlatego ten film był tak przerażający – to nie żywe trupy przerażały, a żywi ludzie.

W rolach głównych wystąpili: Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Piotr Stramowski i Michał Żurawski. Na drugim planie usłyszymy m.in. Eryka Lubosa, Agnieszkę Żulewską i Piotra Głowackiego, a w roli narratora Krzysztofa Banaszyka. Całość wyreżyserował Piotr Jaworski.

Jestem zachwycony efektem końcowym – mówi Jakub Ćwiek, drugi autor. – Najciekawsze jest to, że różne pomysły reżyserskie, realizatorskie czy konkretne interpretacje aktorów potrafiły zmienić lub uzupełnić moje wyobrażenie o postaciach. Lubię mieć poczucie, że jestem częścią świetnie pracującej drużyny, gdzie czuć frajdę z realizacji projektu. I to jest właśnie ten przypadek.

Dwa pierwsze odcinki “Skowytu” są już dostępne w aplikacji Audioteka.

Kategorie: Literatura
Tagi: audioteka