Ma zegar za miliony dolarów i chce kolonizować kosmos. Jeff Bezos, sknera czy wizjoner wszech czasów?

Ma zegar za miliony dolarów i chce kolonizować kosmos. Jeff Bezos, sknera czy wizjoner wszech czasów?

Przegląd

W TVP ukazał się ciekawy wywiad z Brianem Dumaine, autorem książki „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie”

Jeff Bezos przestał być dyrektorem zarządzającym największej firmy świata, ale nadal jest jej prezesem. Gdyby rozdał pieniądze, jakie Amazon zarobił w czasie pandemii COVID-19, każdy z jego pracowników dostałby ponad 100 tysięcy dolarów. Ale Bezos nie ma zamiaru tego zrobić. – Taka jest cena dostarczania najtańszego produktu i satysfakcji klientów – tłumaczy Brian Dumaine, autor książki „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie”.

TYGODNIK.TVP: Henry Ford, król Midas, a może Dickensowski sknerus Ebenezer Scrooge. Uosobieniem której postaci jest najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos?

BRIAN DUMAINE: Kombinacją wszystkich trzech! Oczywiście, biorąc pod uwagę globalne znaczenie firmy Amazon, można go uznać za wizjonera takiego, jakim sto lat temu był Henry Ford. Zresztą to będzie dobre porównanie, gdyż Ford wdrożył linię produkcyjną, co wtedy było rewolucją zmieniającą kształt całej motoryzacji. Bezos też dokonał rewolucji, zamieniając księgarnię on line założoną w swoim garażu w Seattle w globalny, internetowy sklep, w którym w wielu krajach konsumenci kupują dosłownie wszystko. Dziś w ofercie Amazona jest 65 milionów produktów. To można uznać za rewolucję, a jego samego postawić w gronie największych współczesnych innowatorów, czyli choćby Steve’a Jobsa i Elona Muska. Wizja Bezosa była prosta: chciał dać ludziom wybór, niską cenę i szybką przesyłkę.

czytaj dalej …..

 

 

Kategorie: Wywiady
Tagi: Studio Emka