Pięć książek w finale Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku
Przegląd
- Typ: Konkursy
- Marka: Grand Press - Książka Reporterska Roku
Jury konkursu w składzie: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska, nominowało 5 książek do tytułu Książki Reporterskiej Roku.
Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Do 7 grudnia na www.press.pl/glosowanie/krr trwa wybór książki, która otrzyma Nagrodę Czytelników.
Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły konkurs mający promować najbardziej wartościową twórczość reporterską w dziedzinie literatury faktu. Oceniano książki wydane od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku.
Nominowane książki (kolejność alfabetyczna):
1) „Na marne”
Marta Sapała
Wydawnictwo Czarne
Błyskotliwa i zarazem niezwykle solidnie udokumentowana praca reporterska poruszająca problem marnowania jedzenia w Polsce. Autorka wielowątkowo i konsekwentnie eksploruje temat, stawiając na eksperckość reportażu. Nie ulega chwilowej modzie na tzw. zero waste.
2) „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach”
Marek Rabij
Wydawnictwo W.A.B.
Raport z jednej z najdłuższych wojen domowych świata. Autor ujawnia, jak nieznane większości Europejczyków cechy buddyzmu sprawiają, że różnice kulturowe i religijne w połączeniu z władzą i siłą mogą doprowadzić do eksterminacji.
3) „Nie zdążę”
Olga Gitkiewicz
Wydawnictwo Dowody na Istnienie
Wykluczenie komunikacyjne dotyczy co trzeciej osoby w Polsce. Przez lata było tematem tabu, gdyż częściej dotyczy osób z mniejszych miejscowości. Autorka oddała im głos, tak by to ich historie dotarły z całą siłą do czytelnika. Ten przemyślany literacko reportaż rozprawia się z zaniedbaniami ostatnich 30 lat w Polsce i abdykacją państwa ze swoich obowiązków wobec obywateli.
4) „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”
Paweł Piotr Reszka
Wydawnictwo Agora
Wstrząsające świadectwo grabieży miejsc pochówku ofiar niemieckich obozów zagłady. Autor nie ocenia sprawców bezczeszczenia zwłok, ale opisuje problem antysemityzmu w Polsce oraz społecznego przyzwolenia na ten proceder jeszcze wiele lat po wojnie.
5) „Walentynowicz. Anna szuka raju”
Autorzy: Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Wydawnictwo SIW Znak
Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów.
Laureata/kę poznamy 8 grudnia o godz. 20.35 podczas transmisji gali Grand Press 2020 na żywo w TVN 24, Onet.pl oraz Press.pl.