Rusza projekt Seniorzy w e-kulturze -Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Rusza projekt Seniorzy w e-kulturze -Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Przegląd

Rusza pierwszy z pilotażowych projektów Wrocławia Miasta Literatury UNESCO – „Seniorzy w e-kulturze”

W listopadzie ruszą nowe projekty przygotowane przez Wrocławski Dom Literatury. Realizują one założenia aplikacji, dzięki której Wrocław otrzymał rok temu tytuł Miasta Literatury i dołączył do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Pierwsze wydarzenia będą kierowane do seniorów. Niestety ich pierwotny zamysł musiał, ze względu na pandemię, nieco ulec zmianie i dla bezpieczeństwa uczestników zostały przeniesione do sieci. Pod hasłem „Seniorzy w e-kulturze” będzie można obejrzeć cykl specjalnie przygotowanych wykładów nawiązujących do najważniejszych wrocławskich festiwali literackich. Powstanie także informator kulturalny online, w którym znajdą się rekomendacje najciekawszych literackich wydarzeń w mieście i w kraju dostępnych w sieci.

„Seniorzy w e-kulturze” to specjalny program przygotowany dla seniorów, który będzie dostępny od 3 listopada na nowej stronie internetowej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO www.literatura.wroclaw.pl. Na początek Wrocławski Dom Literatury przygotował cykl czterech wykładów bezpośrednio nawiązujących do ważnych wrocławskich festiwali literackich. W pierwszym tygodniu listopada (od wtorku 3.11) będzie można obejrzeć dwie propozycje związane tematycznie z Bruno Schulz.

Festiwalem i Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS. O reportażu międzywojennym na przykładzie biografii i twórczości Ireny Krzywickiej, niebywale barwnej postaci tego okresu, opowie Agata Tuszyńska (pisarka i reportażystka). Natomiast jak czytać literaturę środkowoeuropejską i jak rozumieć samo pojęcie Europy Środkowej dowiemy się z wykładu Jakuba Kornhausera (poety, tłumacza, eseisty i literaturoznawcy). Kolejne dwa wystąpienia pojawią się na www.literatura.wroclaw.pl w drugim tygodniu listopada i będą z kolei dotyczyć zagadnień i kontekstów podejmowanych podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, towarzyszącego co roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej SILESIUS. Adam Poprawa (poeta, prozaik, historyk literatury, krytyk literacki) opowie o poezji z pespektywy historii literatury, pokazując m.in. jak poeci różnych wieków, różnych czasów prowadzą dialog poprzez swoją twórczość. Drugi wykład poprowadzi prof. Piotr Śliwiński (krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej), który przybliży tajniki praktycznej analizy współczesnych tekstów poetyckich.

Odcinki trwają 40 minut i każdy z nich po premierze będzie dostępny na stronie, by można było go obejrzeć w dowolnym momencie. Po wysłuchaniu wystąpień widzowie będą mogli zgłębiać dalej interesujące ich zagadnienia dzięki zapisom spotkań z autorkami i autorami, które miały miejsce w październiku w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury podczas tegorocznych edycji Bruno Schulz. Festiwalu i Festiwalu Silesius.

Cały cykl ma na celu stworzyć seniorom bezpieczną możliwość uczestnictwa w ważnych i niezwykle interesujących wydarzeniach literackich a także wprowadzić widzów w tajniki prozy i poezji i ułatwić im odbiór i odczytywanie współczesnej literatury i jej kontekstów.
Wykłady znajdziemy tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/projekty/seniorzy-w-e-kulturze/

Dodatkowo powstanie informator e-kulturalnego dla seniorów, czyli przewodnik po najciekawszych wydarzeniach literackich i okołoliterackich, z których można skorzystać w sieci. Organizatorzy będą rekomendować dostępne wydarzenia z całej Polski, a część wydarzeń organizowanych online przez wrocławskie instytucje zostanie udostępniona dzięki uprzejmości redakcji „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego. Informator e-kulturalnego seniora będzie dostępny również na www.literatura.wroclaw.pl.

Kolejne projekty pilotażowe Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, tym razem dedykowane wrocławskim księgarniom kameralnym, ruszą w drugiej połowie listopada.

Kategorie: Wydarzenia