Gwiazdy w katowickiej edycji Festiwalu Ojce i Dziatki
Przegląd
Po kilku miesiącach hybrydowych działań, kreatywnych rozwiązań, plenerowych wystaw, Fundacja Czas Dzieci ogłosiła program ostatniej tegorocznej edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Tym razem wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w sieci.
„Trudno się oszukiwać, że to to samo. To zupełnie inny charakter spotkania i bardzo tęsknimy do tradycyjnych wydarzeń – mówi dyrektor programowa, Agnieszka Karp-Szymańska – Mamy jednak nadzieję, że to co przygotowaliśmy wraz z autorami, ilustratorami, przyjaciółmi festiwalu, a także z katowickimi instytucjami sprawi, że choć na chwilę zapomnimy o wszystkich ograniczeniach i niepewnej rzeczywistości”.
O zapomnienie nie będzie trudno, bo Festiwal startuje na pełnej petardzie!
Inauguruje go – przyjaciel festiwalu i ambasador – Marcin Rogacewicz. Przeczyta Czytankę Wszech Czasów, która zostanie wybrana przez samych internautów. To oni od początku listopada zgłaszają, a potem w plebiscycie tworzą najprawdziwszą Booklistę Wszech Czasów.
Ten konkurs doskonale odzwierciedla programową ideę festiwalu – równowagę we wskazywaniu wartościowych nowości, ale też przypominaniu o rzeczach znakomitych, które są ponadczasowe. „Dzieci nie muszą czytać wyłącznie nowości, a raczej znaleźć coś dla siebie co zachwyci i rozbudzi miłość do literatury” – podkreśla Agnieszka Karp-Szymańska.
Po Czytance Wszech Czasów, trzy dni atrakcji: spotkania online, interaktywne warsztaty, czytanki na czasie, konkursy i międzypokoleniowe inspiracje!
W programie same gwiazdy: Grzegorz Kasdepke, Barbara Gawryluk, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Jarosław Mikołajewski, Renata Piątkowska, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Rafał Kosik, Marcin Bruchnalski, Ewa Solarz, Tomasz Broda, Basia Flores, Joanna Rusinek oraz Przemysław Liput.
Niezwykle ciekawy akcent zaplanowany jest na finał – wykład nie tylko autora, ale też językoznawcy – Michała Rusinka, który na prośbę organizatorów odpowie na pytanie jak radzić sobie z emocjami w tym covidowym roku i przeklinać w sposób absolutnie kulturalny!
Przyda się nie tylko najmłodszym.
Fundacja Czas Dzieci podkreśla, że tak bogaty program to dzieło wspólne, tak jak cały Festiwal. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Muzeum Śląskie nie mogą przyjąć dzieci w swoich przestrzeniach, ale uczestniczyły w pracach na każdym etapie i zapraszają już teraz na przyszłoroczną, miejmy nadzieję, tradycyjną edycję.
Konkurs Booklista Wszech Czasów: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/booklista-wszechczasow-2020-konkurs/
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na profilu: https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal
Pełny program znajdziecie:https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/
Zapisy: nie obowiązują, wszystkie wydarzenia są otwarte.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji PZU.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.