Greenpeace i Audioteka łączą siły

Przegląd

Zmiana klimatu i zniszczenie przyrody mogą spowodować, że już za kilkadziesiąt lat Ziemia, jaką znamy przestanie istnieć. Ale ten czarny scenariusz nie musi się ziścić. W “Raporcie z przyszłości” – nowym podcaście Audioteki i Greenpeace – Krystyna Czubówna wciela się w rolę sztucznej inteligencji, która w 2100 roku próbuje ocalić Ziemię. W tym celu wysyła nam w przeszłość najlepszą wiedzę, jak zapobiec katastrofie. Jak porzucić paliwa kopalne, jak zerwać z plastikiem, jak uratować pszczoły – o tych i innych wyzwaniach stojącymi przed nami prowadzący Marek Józefiak będzie rozmawiał z gośćmi podcastu.
“Ta transmisja została wygenerowana w 2100 roku, a wszystko co w niej usłyszysz jest syntezą wiedzy i doświadczeń z ostatnich 80 lat. Ziemia jaką znacie już nie istnieje. Ludziom żyje się dużo trudniej. Klimat nieznośnie się ocieplił, a susze, upały i huraganowe wiatry stały się codziennością. Ty i Twoi bliscy jesteście ostatnim pokoleniem, których decyzje mają znaczenie. Jeśli tego słuchasz, znaczy to, że sygnał dociera do tych, na których najbardziej nam zależy” – w ten sposób Krystyna Czubówna, która wciela się w rolę sztucznej inteligencji otwiera serię podcastów pt. “Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę”. To wspólny projekt Audioteki i fundacji Greenpeace Polska.

Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę?

Czytaj więcej

W “Raporcie” prowadzący Marek Józefiak z Greenpeace rozmawia ze swoimi gośćmi o kluczowych wyzwaniach ekologicznych, które stoją przed nami. “Raport z przyszłości” będzie próbą odpowiedzi na pytania takie jak: jak chronić klimat, jak zerwać z plastikiem, jaka dieta jest zdrowa dla ludzi i przyrody, czy też jak skutecznie działać dla planety?
– Wyobrażenie sobie świata bez tych wszystkich rzeczy, które sprawiają, że żyje nam się na Ziemi dobrze – bez znośnego dla ludzi klimatu, bez pięknej, dzikiej przyrody, bez owadów, dzięki którym na nasze stoły trafia żywność – może nam pomóc się przebudzić i zacząć działać. Najważniejszy przekaz płynący z “Raportu” jest taki, że nie jest jeszcze za późno i każdy i każda z nas może się przyczynić do zmiany na lepsze – mówi prowadzący podcast Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

“Raport z przyszłości” ma nie tylko uświadamiać ludzi o stanie naszej planety. Przede wszystkim chcemy pomóc naszym odbiorcom znaleźć odpowiedź, jak działać dla dobra Ziemi i jak robić to skutecznie. Wierzymy, że tworząc ten projekt pro bono jesteśmy w stanie dorzucić cegiełkę do rozwiązania tych problemów. Dlatego “Raport z przyszłości” będzie dostępny bezpłatnie w Audiotece – mówi Aleksandra Paszkiewicz, Head of Marketing Audioteki.

Pierwszy odcinek serii dostępny od dziś w aplikacji Audioteki, dotyczy owadów zapylających, dzięki którym na naszych stołach lądują owoce, warzywa i zioła. Owady wymierają aż osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki i gady. Co zrobić, by je uratować? O tym w pierwszym odcinku “Raportu z przyszłości” opowie dr Anna Krzysztofiak, badaczka owadów zapylających z Wigierskiego Parku Narodowego i Krzysztof Cibor, który w Greenpeace zajmuje się m.in. akcją “Adoptuj Pszczołę”.
Kolejne odcinki “Raportu z przyszłości” będą ukazywały się w Audiotece w środy. Będą dotyczyły m.in. najczęstszych mitów o klimacie, ochrony Puszczy Białowieskiej, diety zdrowej dla człowieka i planety i odejściu Polski od węgla. Podcast będzie dostępny bezpłatnie.

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Audioteka.pl