„Glatz” Tomasza Duszyńskiego – najlepszym polskim retro kryminałem roku 2019

Przegląd

„Kryminalny Magiel”, „Złoty Pocisk”, wyróżnienie jury Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej „Kryminalna Piła”. Tomasz Duszyński zbiera wszystkie najważniejsze nagrody kryminalne. Już za kilka dni poznamy zdobywcę nagrody „Wielkiego Kalibru”. Powieść Tomasza Duszyńskiego jest w nominowanej siódemce.

Kryminał retro „Glatz” Tomasza Duszyńskiego zachwycił tysiące czytelników i wielu krytyków. Został wybrany najlepszym polskim retro kryminałem roku 2019. Jury doceniło świetnie oddaną dekadencką, mroczną atmosferę Kłodzka, fantastyczny research, który jednak nie przydusza nadmiarem informacji brawurowo skomponowanej intrygi i główną postać, Wilhelma Kleina, „bo dawno w polskim kryminale nie pojawił się tak intrygujący bohater”.
„Glatz” doczekał się kontynuacji. Dalsze losy Wilhelma Kleina możemy śledzić w „Kraju Pana Boga”. Na przyszły rok planowa jest następna część.

O książce:
Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?
Klein, przy wsparciu niepokornego wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Jürgena Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Wie, że na drodze staną mu zarówno miejscowi notable, jak i własne słabości. Nie przypuszcza natomiast, że sam otrzyma zaproszenie do niebezpiecznej gry.

 

 

Kategorie: Literatura