Europejska Noc Literatury rusza w „Podróż”. Znamy nową datę literackiego święta!

Przegląd

Poznaliśmy nowy termin tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury! Literackie święto z powodu pandemii koronawirusa zamiast wiosną odbędzie się latem: na 9. odsłonę wydarzenia Strefa Kultury Wrocław zaprasza już 29 sierpnia.

Temat oraz lokalizacja tegorocznej edycji ENL, ogłoszone na początku roku, pozostają niezmienne. Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020,  która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki) – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.

Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach. Miejsca czytań w tym rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich.

Wydarzenie będzie odbywało się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom i słuchaczkom komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki uczestnictwa w wydarzeniu, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wszelkich wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych. Dla wszystkich tych, którzy ze względu na ograniczenia lub przeciwskazania nie będą mogli wziąć udział w Europejskiej Nocy Literatury na żywo, przygotowane zostaną filmowe rejestracje spotkań, które udostępnione będą na kanałów Europejskiej Nocy Literatury i Strefy Kultury Wrocław.
Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Organizowane co roku wydarzenie na stałe już wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia. W poprzedniej edycji, która odbyła się na osiedlu Plac Grunwaldzki pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, udział wzięło ponad 12 000 czytelniczek i czytelników.

 

Europejska Noc Literatury od lat podróżuje po Wrocławiu, wraz z nią czytelnicy w roli słuchaczy odkrywają nie tylko książki, ale także mniej znane im dzielnice miasta. W wiecznej drodze jest także idea Europy oraz kultury Starego Kontynentu, wciąż przyjmującej, mniej lub bardziej chętnie nowe idee oraz nowych przybyszów. Europejczycy, niezależnie od tego jak ich zdefiniujemy, wciąż zwiedzają zarówno swój jak i dalszy świat, jako zwykli turyści, dziennikarze czy autorzy nowych książek, tworząc kolejne formy literackie, powodując, że najstarsze medium słowa jest wciąż żywe. Powstają nowe rodzaje map, obejmujące czas i przestrzeń, w które wpatrujemy się, jak młody Joseph Conrad, choć nie ma już białych plam geograficznych. Pozostały jednak tematy wciąż nie odkryte, czekające na swoich czułych odkrywców.

Zeszłoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury, dzięki kuratorce Justynie Sobolewskiej, pod hasłem „Klasyka na nowo” postawiła wysoko poprzeczkę nad kolejnymi gośćmi Wrocławia. Udowodniła zarazem, że podobnie jak wystawy sztuki współczesnej, opowieść złożona z dziesięć książek czytanych przez dziesięć różnych osób w dziesięciu miejscach, może tworzyć nową, spójną narrację i stawiać pytania. Idąc tym tropem postanowiłem stworzyć mapę Europy, zbudowaną z jej przeszłości i współczesności, narysować jej plan przy pomocy różnych gatunków i stylów literackich. Kluczem doboru nie jest więc data powstania książki, ani to czy możemy włożyć ją do szufladki z napisem „fiction” czy „non fiction”. Nie chodzi o wybór znanych bestsellerów, czy odwrotnie, niszowych, ambitnych narracji. Wybrałem różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. Horyzont przestrzenny, geografia i krajobrazy, ścieżki, linie kolejowe i lotnicze, drogi wyznaczają temat tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury.

Kluczem doboru tekstów nie jest ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (wykorzystujemy zarówno nowości jak i starsze tytuły). Wybrane książki dotyczą szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Dzięki temu możemy mieszać klasykę ze współczesnymi hitami wydawniczymi, literaturę wysoką z bardziej popularną, autorów poczytnych z mniej znanymi. Wybrane fragmenty ułożą się więc w mapę gatunków literackich Europy, epok historii oraz mapę geograficzną – zapewne nie całego kontynentu, ale przynajmniej większości jego regionów.

Max Cegielski
kurator Europejskiej Nocy Literatury 2020

Kategorie: Wydarzenia