Czytanie to warunek sine qua non. Również w czasach pandemii

Przegląd

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla wszystkim nowa i trudna. Wydawnictwo SQN zapewnia jednak, że bez względu na okoliczności jedno pozostanie niezmienne: nadal będą wydawać wartościowe książki. W końcu nie bez przyczyny w nazwie ich wydawnictwa znajduje się fraza „sine qua non”. Krakowska firma zdaje sobie sprawę, że dla milionów Polaków czytanie jest warunkiem koniecznym. Również w czasach pandemii.

Epidemia koronawirusa, która dotarła również do naszego kraju, zmusiła wszystkich do podjęcia radykalnych kroków. Wydawnictwo SQN od początku stosowało się do zaleceń, a nawet poszło o krok dalej w ich wprowadzaniu. Kiedy 10 marca premier odwołał wszystkie imprezy masowe, zarząd natychmiast podjął decyzję o odwołaniu spotkań z autorami. „Najważniejsze od zawsze było i będzie dla nas bezpieczeństwo czytelników, autorów, pracowników i kontrahentów – mówi Przemysław Romański, współwłaściciel wydawnictwa. – Mimo zaplanowanej dużej trasy autorskiej kapitana Dariusza Kulika, który w marcu i kwietniu miał promować swoją książkę Turbulencja, a także spotkań innych autorów, m.in. Jakuba Małeckiego i Anety Jadowskiej, nie zastanawialiśmy się nawet nad organizacją tych wydarzeń w ograniczonym gronie. To ryzyko, na które nigdy byśmy się nie zdecydowali. Z tych samych pobudek, jeszcze zanim pojawiły się takie zalecenia, całym biurem przeszliśmy na pracę zdalną, minimalizując zagrożenie”.

Spotkania autorskie odbędą się online

Warto zaznaczyć, że spotkania nie zostały odwołane, a jedynie zawieszone do odwołania. „Postaramy się zorganizować je w innym terminie i zawitać wraz z autorami do miejscowości, w których mieli się pojawić”, można było przeczytać w oświadczeniu zarządu z 11 marca. Przełożenie spotkań nie oznacza jednak, że czytelnicy przez najbliższe miesiące nie będą mogli w ogóle spotkać swoich ulubionych autorów. „Planujemy spotkania online, które będą transmitowane na żywo za pomocą social mediów – wyjaśnia Piotr Stokłosa, zarządzający działem promocji SQN. – 31 marca o 18.00 na kanale YouTube Turbulencja kapitan Dariusz Kulik opowie o swojej książce, a następnie odpowie na pytania czytelników, które ci będą mogli zadawać na żywo na chacie. Jeśli idea tego spotkania sprawdzi się, przygotujemy podobne wydarzenia z udziałem innych autorów”.

Darmowa wysyłka i szereg udogodnień

Organizacja wirtualnych spotkań to nie jedyne z działań podjętych przez SQN na czas epidemii. Gdy tylko rozpoczęła się zalecana przez ministra zdrowia kwarantanna, firma wprowadziła szereg udogodnień w swoich internetowych księgarniach LaBotiga.pl i SQNStorie.pl. „Przede wszystkim o 40% obniżyliśmy cenę wszystkich naszych ebooków, bo to obecnie w 100% bezpieczna forma pozyskiwania nowych książek – mówi Łukasz Kuśnierz, współwłaściciel wydawnictwa. – Poza tym daliśmy czytelnikom możliwość darmowej wysyłki do Paczkomatów i kiosków Ruchu, niezależnie od wartości zamówień, a także obniżyliśmy próg darmowej wysyłki kurierem do 50 zł. To wszystko w trosce o to, by ograniczyć do minimum konieczność wychodzenia z domu przez czytelników”. Warto dodać, że firma InPost, która odpowiada za dostawę do Paczkomatów, wprowadziła możliwość bezdotykowego odbioru przesyłek. W najbliższych miesiącach warto korzystać z tej bezpiecznej opcji.

W ulubionej księgarni też kupisz bez problemu

Nawet jeśli ktoś jest przyzwyczajony do zakupów w swoim ulubionym miejscu, nie musi się zbytnio martwić. Mimo że stacjonarne księgarnie w większości są zamknięte, ich internetowe odpowiedniki pracują pełną parą. „Nasze książki, zarówno premiery, jak i dodruki, dostępne są online w księgarniach: taniaksiazka.pl, swiatksiazki.pl, empik.com i bonito.pl. Zadbałem o odpowiednie zapasy – zapewnia Tomasz Nowiński z działu handlowego wydawnictwa. – W Bonito istnieje dodatkowo możliwość odbioru osobistego książek w punktach, a także bezpośredniego zakupu Turbulencji, bez wcześniejszego składania zamówienia. Oczywiście dzieje się to przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa”. Jak przekonują pracownicy wydawnictwa, warto śledzić strony księgarni, bo przygotowały one dla czytelników na ten trudny czas różnorodne akcje promocyjne.

Akcja #Odrywka, czyli ebook za 1 zł

Na tym jednak nie kończą się działania SQN w czasie epidemii. Zachęcając czytelników do pozostania w domach, od poniedziałku wydawnictwo codziennie obniża cenę jednego ebooka do symbolicznej złotówki. „Akcja #Odrywka ma na celu oderwanie czytelników od informacji serwowanych przez media i zapewnienia innej formy rozrywki. Specjaliści przekonują, że to bardzo ważne w kontekście zdrowia” – tłumaczy Kuśnierz, pomysłodawca promocji. Do tej pory za 1 zł można było nabyć m.in. książkę Michaela Coxa Premier League, reportaż Anny Fifield Wielki Następca czy thriller Obserwuję cię. „W planach mamy kolejne pozycje: sport, fantastykę, literaturę faktu. Akcja potrwa minimum 14 dni, ale rozważamy jej przedłużenie, zależnie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej”.

W planie zmiany, ale nie zabraknie nowości

To wszystko działania dotyczące książek, które ukazały się nakładem wydawnictwa przed laty. Co natomiast z nowościami? „Jak każdy wydawca planujemy wprowadzenie zmian w planie wydawniczym – wyjaśnia Romański i zapewnia: – Nie chcemy jednak zostawiać czytelników z niczym, dlatego możemy zapewnić, że nawet mimo zamkniętych księgarni nowe tytuły będą się ukazywać. Być może w ograniczonym nakładzie, być może będą dostępne tylko w naszych księgarniach internetowych, ale pracujemy tak, jakby wszystko niedługo miało wrócić do normy”.

Turbulencja, Woffinden, LeBron James i Dora Wilk zgodnie z planem

Zgodnie z planem 25 marca premierę będą miały dwie książki: wspomniana wcześniej Turbulencja, w której kapitan Dariusz Kulik opowiada o pracy pilota, mitach na temat latania czy obsłudze lotnisk, a także autobiografia żużlowca Taia Woffindena Bez hamulców. Nie zmieni się również data pierwszych kwietniowych premier SQN – nowej części pisanych przez Anetę Jadowską przygód Dory Wilk zatytułowanej Zwycięzca bierze wszystko. Tego samego 15 kwietnia ukaże się też książka Briana Windhorsta LeBron S.A. Sportowiec wart miliard dolarów, w której autor przygląda się biznesowym ruchom najpopularniejszego obecnie koszykarza świata i wycenia jego marketingową wartość. Jest wielce prawdopodobne, że ta pozycja dostępna będzie wyłącznie w internetowej księgarni sportowej LaBotiga.pl.

W planach m.in. oficjalny album o serialu Przyjaciele

Wszystko wskazuje na to, że podobnie stanie się z nową książką Michaela Coxa Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol, której premiera przewidziana jest przez SQN na 29 kwietnia. W planach wydawnictwa jest także pierwsza oficjalna publikacja o serialu Przyjaciele, choć w jej przypadku nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery. Tak samo sytuacja wygląda z nowymi dziełami Tomasza Duszyńskiego i Tomasza Marchewki, poradnikiem o wychowaniu szczeniaków od Stevena Manna, biografią Marco Pantaniego, książką o Bobie Igerze, CEO Disneya, czy pozycji poświęconej serwisowi Netflix. Pozostaje tutaj wiele niewiadomych.

„O wszystkich nowościach i datach ich premier będziemy informować na bieżąco w naszych social mediach – obiecuje Stokłosa. – Zachęcam do ich śledzenia, bo mamy sporo pomysłów, by na czas kwarantanny zapewnić naszym czytelnikom dużo ciekawych materiałów. Bardzo ważne, byśmy w tym trudnym czasie trzymali się razem”.