Adriany Lisboi „Kruczogranatowe” – piękna, poetycka proza

Przegląd

Już 19.03 do księgarń trafi nowa powieść jednej z najważniejszych pisarek brazylijskich Adriany Lisboi. Jej wcześniejsza powieść Symfonia w bieli została nagrodzona prestiżową nagrodą José Saramago.

Kruczogranatowe to piękna, poetycka proza o poszukiwaniu korzeni. Próba odpowiedzi na pytanie: kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy?

 

Adriana Lisboa

Kruczogranatowe

Przełożył Wojciech Charchalis

ISBN 978-83-8062-178-7

 

 

Po śmierci mamy kilkunastoletnia Vanja postanawia wyjechać z Rio de Janeiro do Stanów, gdzie się urodziła, aby odnaleźć ojca. W towarzystwie byłego męża mamy Fernanda i sympatycznego chłopca z Salwadoru zanurza się w cudze wspomnienia, aby z ich okruchów ułożyć własną historię. Podczas tej podróży Vanja poznaje także niedawną burzliwą przeszłość Brazylii.

Adriana Lisboa należy do najważniejszych pisarek brazylijskich. Jej twórczość znana jest już w kilkunastu krajach. Powieść Symfonia w bieli (REBIS 2016) przyniosła autorce portugalską nagrodę Saramago, Kruczogranatowe zaś znalazły się na krótkiej liście prestiżowej brazylijskiej Prêmio São Paulo de Literatura.

Sam Jose Saramago powiedział o niej: „Oto poznaliśmy pisarkę, która na zawsze znajdzie swoje miejsce w światowej literaturze”.

 

www.rebis.com.pl

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis