Sekrety Watykanu już w księgarniach!

Przegląd

 

Do księgarń trafiło kolejne wydanie książki, którą napisał wybitny włoski publicysta Corrado Augias – Sekrety Watykanu! Jak Watykan radzi sobie z tym, że jest jednocześnie instytucją religijną i świecką i jak na obecny stan wpłynęła historia?

Autor oddaje fenomen Watykanu za pomocą kilkunastu znaczących historii, takich jak sprawa morderstwa dowódcy Gwardii Szwajcarskiej Aloisa Estermanna i jego żony; tajemnicze zniknięcie nastoletniej obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi; międzynarodowe uwikłanie banku watykańskiego i jego związki z niepokojącą serią zabójstw. Opowieści sięgają również daleko w historię, aż do czasów Nerona, templariuszy, jezuitów, inkwizytorów, organizację Opus Dei i kolejnych mniej lub bardziej kontrowersyjnych papieży. Corrado Augias opowiada jednak przede wszystkim o cenie, jaką Kościół katolicki płaci za wymieszanie sfery duchowej i władzy ziemskiej.

Wybitny włoski publicysta Corrado Augias opisuje jak Watykan radzi sobie z tym, że jest jednocześnie instytucją religijną i świecką oraz jak na stan obecny wpłynęła historia

 

Corrado Augias, znany dziennikarz i ważna postać włoskiego życia publicznego, podejmuje w tej książce zwykle pomijany milczeniem temat Watykanu jako państwa, które obok swej roli religijnej ma również wymiar świecki: posiada terytorium, hymn i flagę, wojsko, dyplomację, bank i walutę.

Jak Kościół próbował utrzymywać delikatną równowagę między swą misją duchową a polityczną naturą państwa? Jak udaje mu się to współcześnie?

W jaki sposób istnienie Kościoła jako instytucji religijnej, lecz zarazem struktury świeckiej wpływa na życie ludzi, którzy się z nim stykają?

Z bogatych dziejów Watykanu autor wybrał kilkanaście znaczących historii – począwszy od czasów Nerona aż po współczesność – i w ten sposób oddaje napięcie, jakie za sprawą Stolicy Apostolskiej towarzyszy zarówno całym społeczeństwom, jak i pojedynczym osobom, wywierając niebagatelny wpływ na ich życie, niezależnie od wyznania i poglądów na religię.

Czytelnik spotka tu Nerona, Konstantyna Wielkiego, templariuszy, jezuitów, inkwizytorów, organizację Opus Dei i papieży, jak choćby pokornego Celestyna V, aroganckiego Bonifacego VIII, kontrowersyjnego Piusa XII czy cichego Jana Pawła I. Są tu także barwne postaci kobiece: papieska konkubina Marozja, prawdopodobnie będąca pierwowzorem legendarnej „papieżycy Joanny”, i Krystyna Szwedzka, która wraz z królewskim tronem porzuciła luteranizm i zamieszkała w Rzymie.

Autor rekonstruuje historię morderstwa dowódcy Gwardii Szwajcarskiej Aloisa Estermanna i jego żony; opowiada o tajemniczym zniknięciu nastoletniej obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi; mówi o międzynarodowych uwikłaniach banku watykańskiego i jego związkach z niepokojącą serią zabójstw.

Wszystkie te osoby i zdarzenia łączy jedno: zgubne w skutkach wymieszanie sfery duchowej i władzy ziemskiej. Za próby pojednania tych dwóch wymiarów Kościół katolicki płaci bardzo wysoką cenę.

Corrado Augias to znany dziennikarz i publicysta telewizyjny, aktywny uczestnik włoskiego życia publicznego. Przez wiele lat był korespondentem zagranicznym dziennika „La Repubblica”, z którym do dziś współpracuje. W latach 1994-1999 był członkiem Parlamentu Europejskiego. Jest autorem powieści, dramatów i esejów historycznych. Polski czytelnik zna jego Sekrety Rzymu Sekrety Londynu.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis