Marcowy program Muzeum Pana Tadeusza

Marcowy program Muzeum Pana Tadeusza

Przegląd

W marcu w Muzeum Pana Tadeusza zostanie zakończona wystawa czasowa, która ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu”. Zaplanowano również program warsztatów i spotkań z ciekawymi gośćmi oraz dwa wyjątkowe koncerty w Salonie romantycznym.

W pierwszą sobotę nowego miesiąca gościem cyklu Misja: Polska, Misja: Wrocław, skupionego wokół zagadnień związanych z historią najnowszą, będzie profesor Włodzimierz Suleja, historyk i uczestnik burzliwych wydarzeń marca 1968 roku, które staną się głównym tematem spotkania. Dzień później, w niedzielę 4 marca w Salonie romantycznym muzeum w ramach cyklu Współbrzmienia wystąpi wybitny muzyk młodego pokolenia, kompozytor i pianista Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan.

W drugim tygodniu miesiąca w ramach cyklu Środy nad książką uczestnicy spotkania zmierzą się z niezwykle ważną historią lat osiemdziesiątych XX wieku. Przez pryzmat postaci opozycjonisty Petra Pospíchala oraz Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej wydarzenia związane z kształtowaniem się międzynarodowego ruchu społecznego opozycji demokratycznej przybliży dyplomata Mirosław Jasiński.

Na pożegnanie wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu 9 marca zaplanowano performatywne czytanie Kartoteki Tadeusza Różewicza w wykonaniu znanych wrocławskich aktorów:  Łukasza Chojęty, Arkadiusza Cyrana, Aleksandry Dytko i Marcina Misiury, które przygotuje Krzysztof Kopka – uznany reżyser teatralny, scenarzysta, dramaturg, krytyk, wykładowca PWST i AST we Wrocławiu. Wystawę, która ukazuje prywatne oblicze Tadeusza Różewicza, można oglądać bezpłatnie tylko do 11 marca.

W sobotę 10 marca odbędzie się kolejny wykład z serii Współcześni romantycy, organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS, podczas którego zaproszeni goście zastanowią się, jak romantyczna wrażliwość ukształtowała nasze współczesne podejście do natury. Inspiracją do spotkania będzie cytat zaczerpnięty z jednego z Sonetów krymskich Adama Mickiewicza: Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu. Następnego dnia, w niedzielę 11 marca odbędzie się koncert w ramach cyklu Salon dźwięków romantycznych. Tym razem będzie to recital wiolonczelowo-fortepianowy Weroniki Strugały i Zuzanny Basińskiej, które zaprezentują utwory Johannesa Brahmsa, Césara Francka i Gabriela Fauré.

W środę 14 marca we współpracy z Wydawnictwem Ossolineum zostanie zorganizowane  spotkanie poświęcone książce Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989 Agaty Szydłowskiej. Autorka publikacji oraz prowadzący Piotr Rypson udowodnią, że litery są polityczne i mogą być uwikłane w procesy konstruowania i negocjowania tożsamości, nacjonalizm, ruchy emancypacyjne, a także dyskusje o podłożu klasowym.

17 marca w ramach cyklu Pracownia słowa i obrazu odbędzie się warsztat twórczy dla dorosłych prowadzony według autorskiej koncepcji studentów Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W drugiej połowie miesiąca kontynuowana będzie tradycja Niedzielnego  oprowadzania po wystawie stałej, tym razem w przestrzeni ekspozycji Misja: Polska o cenzurze w czasach PRL-u opowie Mariusz Urbanek.

Na warsztaty, wykłady i spotkania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowe zapisy na warsztaty oraz opcjonalna rezerwacja wejściówek na wykłady i spotkania: zapisy@ossolineum.pl. Bilety na koncert i oprowadzanie dostępne w kasach muzeum oraz na www.bilety.ossolineum.pl.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.