Festiwal Puls Literatury

Festiwal Puls Literatury

Przegląd

Festiwal literacki Puls Literatury  organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna, jedenasta edycja odbędzie się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik.

Hasłem przewodnim festiwalu w tym roku jest „Nie/podległość Awangardy”. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi. Jednocześnie hasło przewodnie nawiązuje do ustanowienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2017 „Rokiem Awangardy”.

Celem Pulsu Literatury jest ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej. W programie tegorocznej edycji znajdą się panele związane z awangardą („Awangarda w Łodzi – Łódź w Awangardzie”, „Awangarda – Miasto – Kontrkultura”, „Awangarda kontra opresja”, „Reportażyści Dużego Formatu”, „Europa – Demokracja – Literatura”, „Kobiety awangardy”, „Emil Cioran. Poza systemem”, „Rumuńska awangarda poetycka”, „Etnografia surrealizmu. Surrealizm etnografii”, „Awangarda i dyktatura”), performance z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty (m.in. Tune, Komety, Harcsa/Keszeg/Markos/Benko/Pandi: Kassak z Węgier, Odpoczno, Pochwalone i Małe Instrumenty).

 

Festiwal zakończy się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Przypomnijmy listę nominowanych do Nagrody:

Józef Hen
właściwie Józef Henryk Cukier. Prozaik, eseista, reportażysta, dramaturg, scenarzysta i reżyser filmowy. Urodził się 8 listopada 1923 w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Pierwsze teksty publikował na łamach pism frontowych, współtworzył teatry wojskowe. Bodaj największe uznanie zyskały błyskotliwe eseje biograficzne Hena: „Ja, Michał z Montaigne” (1978), „Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim” (1998), „Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim” (2003).

Ewa Lipska
ur. 1945 w Krakowie. Poetka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN-Clubu (1992), nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego (1993) i Nagrody Literackiej Gdynia (2011). Pierwszy sposród licznych opublikowanych przez autorkę tomów nosi tytuł „Wiersze”, (Warszawa: Czytelnik, 1967). Utwory Lipskiej zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, niderlandzki, bułgarski i islandzki.

Piotr Matywiecki
ur. w 1943 w Warszawie. Poeta, eseista. Opublikował osiem tomów wierszy. Autor antologii poezji polskiej „Od początku: antologia poezji polskiej od średniowiecza do wieku XX” (tomy 1-2, Gdańsk: Marabut, 1997), biografii Juliana Tuwima „Twarz Tuwima” oraz esejów, w tym „Świadomość” (Mikołów: Instytut Mikołowski, 2014).

Dorota Masłowska
ur. 1983 w Wejherowie. Jej debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (Warszawa: Lampa i Iskra boża, 2002), uchodzi za największą polską sensację literacką ostatniego dziesięciolecia i została przetłumaczona m.in. język angielski, czeski, francuski, węgierski i niemiecki. Jej kolejna powieść, „Paw królowej”, została nagrodzona w 2006 roku Nagrodą Nike.

Marcin Świetlicki
ur. 1961 w Lublinie. Poeta, prozaik, wokalista zespołu Świetliki. Ze swoimi wierszami debiutował w lubelskim czasopiśmie „Akcent”. Już przed publikacją pierwszej książki uznawano go za ważnego reprezentanta tak zwanego pokolenia „bruLionu”. Laureat licznych nagród i wyróżnień literackich, m. in. nagrody Fundacji im Kościelskich (1996) oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2009 za powieść „Jedenaście”.

Olga Tokarczuk
ur. 1962 w Sulechowie. Powieściopisarka i eseistka, najbardziej utytułowana i najszerzej podziwiana autorka polska średniego pokolenia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Literackiej Nagrody „Nike” (2008 i 2015), na równi ceniona – co zdarza się niezwykle rzadko – przez krytykę literacką i szeroką publiczność czytającą. Jej książki zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, bułgarski, czeski, niemiecki, duński, estoński, fiński, japoński i francuski.

Krzysztof Varga
ur. w 1968 roku w Warszawie. Pisarz i publicysta, dziennikarz od połowy lat 90. nieprzerwanie związany z „Gazetą Wyborczą”. Debiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic” (1993), ale w autoryzowanych bibliografiach nieodmiennie podaje, że wszedł do literatury trzy lata później jako autor powieści „Chłopaki nie płaczą”. Jego książki zostały przetłumaczone, m.in. na język węgierski, serbski i włoski.

 

więcej http://pulsliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.