Skarbiec nauczyciela-terapeuty (na bazie własnych doświadczeń z pracy terapeutycznej)

Przegląd

Franczyk Anna Krajewska Katarzyna – Oficyna Wydawnicza „Impuls“

Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska – Skarbiec nauczyciela – terapeuty ( na bazie własnych doświadczeń z pracy terapeutycznej), w której czytelnik pozna pracę nauczyciela jaką wykonuje pani Anna Franczyk oraz zawód pani Katarzyny Krajewskiej, terapeuta. Przez wiele lat nauczyciele zachowywali w tajemnicy sposoby nauczania ze względu na tajemnicę i sposoby nauczania. Obecnie edukacja się zmienia i chcemy jako odbiorcy każdej dziedziny poznawać szczeble skomplikowanych kroków edukacji.

Skarbiec nauczyciela – terapeuty ( na bazie własnych doświadczeń z pracy terapeutycznej) składa się z VI rozdziałów następującej treści:

I rozdział: Diagnoza,
II rozdział : Wyniki diagnozy,
III rozdział : Planowanie pracy dydaktyczno- terapeutycznej,
IV rozdział: Podsumowanie pracy dydaktyczno – terapeutycznej,
V rozdział: Przykładowe scenariusze zajęć dydaktyczno – terapeutycznych oraz wybrane karty pracy,
VI rozdział: Pomoce dydaktyczne wykorzystywane w pracy dydaktyczno – terapeutycznej z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Autorki na wstąpie udzieliły informacji związanych z tematyką książki – rozwój dziecka oraz pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym, która jest oparta na pracy z dziećmi o specyficznych i specjalnych potrzebach edukacyjnych, nawiązanie do książki wydanej wcześniej przez wydawnictwo Impuls. „Program psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju. Ćwiczenia i zabawy do wykorzystania w pracy dydaktyczno – terapeutycznej dla nauczycieli i terapeutów pracujących z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Franczyk Anna, Krajewska Katarzyna skupiły swoją uwagę oraz na kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka oraz wyjaśnione są poziomy zmysłowy, poznawczy, abstrakcyjno – badawczy, abstrakcyjno – symboliczny.

I rozdział Diagnoza jest najważniejszym z zagadnień skupiającym uwagę autorek, aby zapoznać czytelnika z problemem występującym u dzieci w początkowej fazie ich początkowego rozwoju. Opisane są narzędzia diagnostyczne (zabawy, ćwiczenia, karty pracy, które są wykorzystywane podczas diagnozowania umiejętności i możliwości dziecka) w tym:

Poznajemy się, zabawy klockami, zabawy manualne, zabawy z wykorzystaniem figur geometrycznych, zabawy ze zwierzętami, zabawy z literami.


Rozdział I
zawiera również kwestionariusze dotyczące obserwacji rozwoju dziecka:

kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka poziom zmysłowy,
kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka poziom poznawczy,

kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka poziom abstrakcyjno – badawczy,
kwestionariusz obserwacji rozwoju dziecka poziom abstrakcyjno – symboliczny.

Kwestionariusz obserwacyjny rozwoju składa zawiera następujące informacje: imienia i nazwisko, wiek, rok w przedszkolu, wskaźniki rozwojowe, pierwsza obserwacja, druga obserwacja, trzecia obserwacja. Umieszczony jest kwestionariusz w formie tabelki. Autorki wyjaśniają pojęcie kwestionariusza, co ułatwia czytelnikowi w sposób czytelny rozwinąć zasób wiedzy w tym temacie.

Bawimy się razem – „Zabawa w dom” jest zabawą, która zwróciła moją uwagę. Można wiele z niej wywnioskować z i zadać dzieciom wiele pytań związanych z poznaniem środowiska domowego i czynności z nim związanych np. za pomocą rysunków i rozmowy dotyczące domu. Zabawy są dostosowane dla każdego dziecka wieku przedszkolnym. Dzieci, które wymagają szczególnej uwagi nie będą odczuwać odrębnej dyskwalifikacji, lecz poznają sposoby na wspólną integrację razem z rówieśnikami. 


II rozdział
dotyczy przykładowych przypadków oraz programy terapeutyczne dostosowane do określonego przez terapeutę poziomu obserwacji rozwoju dziecka. 

Uwaga została skupiona na opisie obserwacji dziecka na każdym poziomie poznawczy, zmysłowy, abstrakcyjno – badawczy, abstrakcyjno – symboliczny. Zawiera ten rozdział informacje na temat dziecka – indywidualne opisy przypadków, problemy, osiągnięcia dziecka podczas obserwacji w trakcie pracy terapeutycznej, zapoznanie się z przypadkiem dziecka, opis sytuacji dziecka, dane o dziecku, ogólny program pracy pedagogiczny. 

Adekwatny sposób przedstawienia przez panią Katarzynę problemu dziecka opisanego przez indywidualne przypadki przybliżą nam wiedzę z zakresu pracy z terapeutą.


W rozdziale III
pani Anna Franczyk podzieliła się swoją wiedzą pedagogiczną i opisała przykładowe indywidualne plany dydaktyczno – terapeutyczne dotyczące pracy nauczyciela z dzieckiem. Nawiązanie jest również do poziomu obserwacji dziecka na każdym poziomie poznawczym, zmysłowym, abstrakcyjno – badawczym, abstrakcyjno-symbolicznym.

Zawierają one trzy czasookresy, tzw. plan pracy. 

1. Strefa oddziaływań terapeutycznych,
2. Działania edukacyjne – rodzaje zastosowanych ćwiczeń,
3. Uwagi nauczyciela. 

Tabelka przedstawia okresowy plan pracy dydaktyczno – terapeutycznej ułatwiający zrozumienie pracy nauczyciela od strony teoretycznej. 


Rozdział IV
zawiera szczegółowe podsumowanie pracy dydaktyczno – terapeutycznej w tym:
– opisy postępów rozwoju psychomotorycznego tj. dane o dziecku, wiek, rodzaj dysfunkcji, rok w placówce i jej nazwa, sukcesy oraz nawiązanie do poziomu obserwacji dziecka.

Ten rozdział przybliża nam postępy edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym oraz te, które mają indywidualny tok edukacji. 

 

źródło: Anna
http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/skarbiec-nauczyciela-terapeuty-na-bazie-wlasnych-doswiadczen-z-pracy-terapeutycznej,345.html

 

Kategorie: Edukacja
Tagi: Impuls

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.