Winnetou, czyli krótki przewodnik po coachingu
Przegląd
- Typ: Poradniki
- Marka: Psychoskok
Coaching jest jedną z form indywidualnego uczenia się w celu podniesienia jakości życia i kompetencji zawodowych. Polega na wydobywaniu z osoby uczącej się drzemiącego w niej potencjału i rozwijaniu go.
W jasny sposób pokazuje ten proces Artur Tołłoczko w swojej książce pod — nie da się ukryć — intrygującym tytułem: „Winnetou, czyli krótki przewodnik po coachingu”. Z jakiego powodu ludzie najczęściej szukają pomocy osobistego trenera?
Menedżer awansuje i natrafia na wiele nowych dla niego spraw. Potrzebuje sobie je poukładać, znaleźć odpowiedzi na pytania: „jak sobie poradzić z tym czy z tamtym”. Ktoś inny ma świetny pomysł, tylko nie wie, jak się zabrać do jego realizacji. Jeszcze ktoś ma marzenie i potrzebuje kogoś, kto przeanalizuje z nim proces dojścia do założonego celu. Czasami przychodzi człowiek, który nagle znalazł się w niecodziennej, trudnej dla niego sytuacji i potrzebuje kogoś, kto spojrzy na nią z boku i bez emocji – czytamy w książce Artura Tołłoczki.
„Winnetou, czyli krótki przewodnik po coachingu” jest zapisem spotkań z wyimaginowaną klientką, Beatą. Przyjęcie takiej formy pozwoliło autorowi pokazać główne założenia dotyczące przebiegu sesji coachingowych oraz odpowiedzieć na pytania jak przebiega coaching, czym on jest, jakie są jego rodzaje oraz w czym może nam pomóc.
Ja zajmuję się coachingiem życiowym, biznesowym i executive coachingiem dla kadry menedżerskiej. Wszystkie trzy określane są jako rodzaje coachingu holistycznego, czyli zajmującego się potrzebami człowieka. Mogę również pojechać w teren i zrobić coaching operacyjny, czyli narzędziowy. Oczywiście wolę zajmować się człowiekiem i to w bardzo szerokim ujęciu. Nawet, gdy skupiamy się na konkretnej potrzebie biznesowej, na przykład „jak poprawić komunikację z moim partnerem”, nadal dotykamy obszaru potrzeb człowieka. Człowiek ze swoim sposobem myślenia, nawykami, postawami, obrazem świata, odczuciami i potrzebami stanowi całość. Te poszczególne elementy działają jak system naczyń połączonych. Jedne dziedziny mają wpływ na inne. Dlatego mówimy o coachingu holistycznym. Coaching operacyjny, czy narzędziowy, polega na przebywaniu z klientem w jego naturalnym środowisku pracy. Opiera się na obserwacji jego działań i późniejszej rozmowie, która ma na celu poprawienie skuteczności tych działań. Cała tajemnica skutecznego coachingu w terenie tkwi w tym, by skupić się na pozytywach. Poszukuje się pozytywnych elementów w pracy klienta, a następnie koncentruje na poprawie efektywności w oparciu o te pozytywne cechy.
Warto sięgnąć po tę książkę, żeby poznać i przyswoić tak bardzo popularny od pewnego czasu w Polsce termin, jakim jest coaching.
Więcej informacji o książce „Winnetou, czyli…” znajdą Państwo na stronie Wydawnictwa Psychoskok
http://tylkorelaks.pl/115-winnetou-czyli-krotki-przewodnik-po-coachingu-978837900287.html
Odwiedź naszą stronę
Zapraszamy na nasz Fanpage na Facebook
https://www.facebook.com/WydawnictwoPsychoskok
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.