Domowe wędzenie ryb. Kompendium wiedzy o wędzeniu ryb

Przegląd

Domowe wedzenie ryb-w3.cdrDomowe wędzenie ryb

Kompendium wiedzy o wędzeniu ryb

Od wieków delikatne mieso ryb cieszy się uznaniem smakoszy, a co więcej jest bardzo zdrowe. Umiejętnością jest  wyczarowania z ryb wyjątkowych smakołyków. Właśnie tej sztuki Wydawnictwo RM chce nauczyć każdego za pośrednictwem publikacji ,,Domowe wedzenie ryb”

Sztuki wędzenia ryb może nauczyć się każdy. Warunkiem sukcesu jest przestrzeganie określonych zasad i skrupulatne przestrzeganie higieny przy przygotowaniu oraz wędzeniu. – przekonuje Egdon Binder, autor ksiązki ,,Domowe wędzenie ryb”

Autor publikacji odkrywa wszystkie tajniki wędzenia ryb. Przedstawia gatunki idealne do wędzenia. Doradza, w jaki sposób transportować i przechowywać ryby, jak je oczyszczać, skrobać i patroszyć. Uczy także właściwego filetowania i mrożenia. Stosując opisane metody wędzenia (na mokro, na sucho, na zimno itp.), można uwędzić rybę dostępnymi środkami i w określonych warunkach np. na kempingu.

W poradniku omówiono także narzędzia i sprzęt niezbędny do wędzenia. Dzięki szczegółowym instrukcjom samodzielnie zbudujesz różne typy wędzarni. A jeśli przygotujecie danie z ryb według jednego z przepisów zamieszczonych w książce, z pewnością zadziwicie niejednego smakosza.

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: RM

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.