„Retrowarzywa” – nowość w serii Samo Sedno

Przegląd

Retrowarzywa

Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz

Okladka_ksiazki_Retrowarzywa

8 czerwca 2016 podczas uroczystego jubileuszu 20-lecia wydawnictwa Edgard miała miejsce premiera książki „Retrowarzywa” Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza, autorów bestsellera „Kipi kasza”.

Kolaż_Retrowarzywa_premiera_ksiazki

Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz przywracają współczesnej kuchni siedem warzyw: burak, rabarbar, jarmuż, skorzonerę, pasternak, brukiew oraz topinambur. Autorzy przygotowali 105 oryginalnych przepisów, dla których inspiracją były dania z różnych części świata oraz polska tradycja i kultura. Retrowarzywa występują w tej książce w roli głównej i powracają w wielkim stylu, wpisując się w ideę zdrowego i świadomego odżywiania się oraz powrotu do korzeni (także dosłownie!) i kuchni regionalnej.

Paweł Łukasik – odpowiada za część merytoryczną, gotowanie oraz przepisy przygotowane specjalnie na potrzeby tej publikacji.

Grzegorz Targosz – autor wszystkich zdjęć w książkach „Retrowarzywa” i „Kipi kasza”, zdobywca 1. miejsca w kategorii profesjonalistów w Ogólnopolskim Konkursie dla Profesjonalnych Fotografów Kulinarnych oraz w tegorocznej 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Kulinarnej.

Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz prowadzą blog kulinarny „Gotowanie z Pasją” (Gotowaniezpasja.pl), udowadniając, że męska kuchnia może być kreatywna, zdrowa, lekka i wysmakowana także wizualnie. Swoją pasją do gotowania dzielili się już niejednokrotnie w programie „Dzień Dobry TVN” lub w audycjach radiowych – przez 1,5 roku w jednej z krakowskich rozgłośni prowadzili cotygodniowy program kulinarny „Na wolnym ogniu”. Publikują swoje przepisy w ogólnopolskich magazynach, takich jak: „Moje Gotowanie”, „Miasto Kobiet”, „Moda na Zdrowie”, „KUKBUK”.

Retrowarzywa, Paweł Łukasik, Grzegorz Targosz

cena: 59,90 zł

ISBN 978-83-7788-718-9

Liczba stron: 240

Samo Sedno, Warszawa 2016

Więcej informacji: www.SamoSedno.com.pl

Śledź nasz profil: facebook.com/SamoSedno

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: Edgard

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.