Kto zdobędzie Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności?

Przegląd

europejski poeta wolności festiwal 2016

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, już 17-19 marca. To trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 000 złotych? Przekonamy się 19 marca, podczas gali „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”, która odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. 

„Krytyczny kwadrans”, „Uniwersytet poezji europejskiej”, „Konfrontacje…” – to tylko niektóre z atrakcji festiwalu Europejski Poeta

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wstęp na uroczystą galę (19.03, godz. 20.00)  „Słowa skrzydlate. Bukiet piór” za okazaniem zaproszenia. Wejściówki będą do odbioru w Instytucie Kultury Miejskiej i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Nominowani do Nagrody festiwalu Europejski Poeta Wolności są: Vanni Bianconi (Włochy), tłumaczenie Joanna Wajs za tom Wymówisz moje imię, Ana Blandiana (Rumunia), tłumaczenie Joanna Kornaś – Warwas za tom Moja ojczyzna A4, Lidija Dimkovska (Macedonia), tłumaczenie Danuta Cirlić – Straszyńska za tom pH neutralna życia i śmierci, Yahya Hassan (Dania), tłumaczenie Bogusława Sochańska za tom Wiersze, Daniel Jonas (Portugalia), tłumaczenie Michał Lipszyc za tom Częsty przechodzeń, Anikó Polgár (Węgry), tłumaczenie Anna Górecka za tom Archeolożka w Czółenkach, Siergiej Stratanowski (Rosja), tłumaczenie Adam Pomorski za tom Graffiti.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie D.A. Powell – amerykański poeta, laureat m.in. National Book Critics Circle Award. Poeta będzie gościem otwierającej Festiwal debaty o przekraczaniu granic w sztuce, w której weźmie udział również Olga Tokarczuk i Stefan Chwin (moderacja: Tadeusz Dąbrowski oraz Agnieszka Wolny-Hamkało).

Wiersz pozwala nam zobaczyć świat i samych siebie z innej perspektywy, poszerza nasze horyzonty, uwalnia od stereotypów, uprzedzeń oraz poznawczej sztampy. Jest lekcją empatii. Otwiera oczy, a zarazem uczy, jak traktować rzeczywistość z przymrużeniem oka. Tak rozumiemy zawartą w nazwie festiwalu i nagrody wolność – mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Ponad to, wśród gości Festiwalu znaleźć można takie nazwiska jak: Karol Maliszewski, Piotr Śliwiński i Grzegorz Jankowicz, którzy podczas „Krytycznego kwadransa” opowiedzą o osobistym doświadczaniu poezji; Piotr Sommer, Jacek Denhel, Ryszard Krynicki i Jacek Podsiadło – uczestnicy poetyckich Konfrontacji oraz Andrzej Kopacki, który będzie rozmawiał z Piotrem Sommerem o najnowszym wydawnictwie „Literatury na Świecie” – książce „O nich tutaj” – antologii złożonej z najżywszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie” od 1984 do 2015 roku. O tym, że okładka książki, czy tomu poezji też ma znaczenie, dyskutować będą Marcin Wicha, Przemysław Dębowski i Anna Pol.

Europejską poezję przybliżać będą również poeci sieci Versopolis – zrzeszającej 13 festiwali poetyckich z Europy. Gośćmi Festiwalu Europejski Poeta Wolności będą: Paulo Bozalongo (Hiszpania), Goran Čolakhodžić (Chorwacja), Veronika Dintinjana (Słowenia), Jonathan Edwards (Wielka Brytania), Gjoko Zdraveski (Macedonia).

 

 

my3miasto.pl

Kategorie: Nagrody, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.