PAK uroczyście zainaugurowany
W piątek 13 listopada w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja Polskiej Akademii Księgarstwa – Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa.
fot.MarytkaCzarnocka
Uczestniczyli w niej: prof. dr hab. Elżbieta Barbara Zybert, dziekan Wydziału Historycznego UW, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, prof. dr hab. Dariusz Kuźmina, dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, oraz Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, który wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany ‘Dlaczego branża wydawnicza jest najważniejsza i jak przekonać do tego społeczeństwo’, podczas którego przedstawił najważniejsze zadania, jakie stroją przed rynkiem wydawniczym i księgarskim.
– Przeciwdziałanie obecnemu kryzysowi książki będzie się dokonywało przez doskonalenie poziomu organizacyjnego instytucji zajmujących się obrotem książki, a także przez podnoszenie prestiżu księgarni i pracujących księgarzy oraz osób zajmujących się polityką wydawniczą. Należy przy tym podkreślić, że te studia odbywają się na Uniwersytecie Warszawskim, na prestiżowej uczelni, na Wydziale Historycznym, który został uhonorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego najwyższa możliwą kategorią czyli kategorią A Plus, co jest pokazaniem akademickości kształcenia księgarzy i wydawców, a fakt, że partycypują w tym tak znamienite instytucje jak Instytut Książki i Polska Izba Książki jest gwarantem wysokiej jakości kształcenia – powiedziała prof. Elżbieta Barbara Zybert.
fot.MarytkaCzarnocka
Dyrektor Grzegorz Gauden stwierdził: ,jestem przekonany, że pierwszy rok Polskiej Akademii Księgarstwa będzie okresem odbudowywania czegoś, co nazwałbym korporacją księgarzy w Polsce, obejmującą ludzi, dla których księgarstwo jest pasją’
Kierownikiem Studiów Podyplomowych jest dr hab. Marek Tobera, a sekretarzem naukowym dr Agnieszka Chamera-Nowak.
W Studiach Podyplomowych uczestniczy 35 osób w ramach Polskiej Akademii Księgarstwa oraz 15 osób w ramach Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa.
Studia w Polskiej Akademii Księgarstwa są finansowane przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Współorganizatorami Polskiej Akademii Księgarstwa jest Instytut Informacji Naukowej UW oraz Polska Izba Książki.
W trakcie pierwszego trzydniowego zjazdu słuchacze Studiów Podyplomowych wysłuchali wykładu dr Grzegorza Boguty zatytułowanego „Panorama rynku książki”, a także wykładu „Estetyka książki”, jaki wygłosił Andrzej Palacz. Aktywnie też uczestniczyli w dyskusji panelowej o problemach księgarstwa polskiego, do której zaproszono doświadczonych księgarzy: Czesława Apiecionka, dr Jana Lusa, Jerzego Okuniewskiego, Tadeusza Prześlakiewicza oraz Grzegorz Majerowicza i Piotra Dobrołęckiego.
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.