„Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin” – książka i wydarzenie!

Przegląd

„Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin” – książka i wydarzenie!

Dieta biegacza źródłem jego siły!
Środowisko biegaczy (a jest ich coraz więcej) czekało na tę książkę. Jej autorzy: Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski i Damian Parol są w nim doskonale znani.

kuchnia dla biegaczy

Książka dedykowana jest osobom biegającym: i tym początkującym, i tym zaawansowanym, którzy chcą poprawić swoją wydajność i zadbać o swoje zdrowie. Inspiruje i zachęca do nowego spojrzenia na odżywianie i sport.
Autorzy przekonują, że dieta roślinna jest w wielu wymiarach łatwiejsza niż myślimy. Sami pisząc książkę, biegali, sprawdzając wszystkie przepisy i kończyli co miesiąc ultramaraton, mierząc się z dystansami powyżej 100 kilometrów. Wystarczy trochę wiedzy i zmiana kilku nawyków, aby cieszyć się efektami diety roślinnej w postaci szybszej regeneracji i większej wydolności organizmu.

W książce między innymi: grzanki z masłem migdałowym, powidłami i świeżymi owocami, pieczona dynia z rozmarynem, kotlety z kaszy gryczanej i buraków, batony energetyczne i wiele innych.
Dzięki książce „Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin”:
•    poznasz zasady roślinnej diety oraz liczne korzyści, jakie się z nią wiążą, w szczególności dla biegaczy
•    rozwiejesz wiele swoich wątpliwości i uzyskasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z takim stylem odżywiania
•    z łatwością przygotujesz zdrowe posiłki i sprawdzisz, jak oddziałują one na Twój organizm
•    przekonasz się, czy zawartość talerza ma wpływ na trening i wyniki…., a potem już tylko pobiegniesz dalej.

Violetta Domaradzka – od zawsze świadoma żywienia, weganka, biegaczka ultra. Kobieta z pasją. Inspiruje do działania innych. Nie straszny jej dystans 100 km w górach. Mama 7-letniej Poli

Robert Zakrzewski – od zawsze aktywny, od wielu lat biega. Kilka lat temu przerzedł na dietę roślinną. Aktywny uczestnik życia sportowego. Uczestnik wielu maratonów, ultramaratonów i biegów górskich.
Violetta i Robert tworzą zespół Run Vegan Team. Na swoim koncie mają m.in. bieg 100 milowy (174 km) oraz biegi Ultra Rzeźnik (100km) i Rzeźnik (78km) w ciągu jednego tygodnia.

Damian Parol – dietetyk specjalizujący się w tematyce żywienia sportowców. Bada wydolność biegaczy na diecie wegańskiej. Uważa, że połączenie sportu i diety roślinnej pozwala uporać się z problemem chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, otyłość, cukrzyca typu II czy miażdżyca.

Patroni medialni: Biegam bo lubię, Vege, Fundacja Viva, Zdrowie, TVP Sport, Polskabiega, Magazyn Bieganie, magazynbieganie.pl, treningbiegacza.pl, wformie24.pl,  Kuchnia. Magazyn dla smakoszy. Dziękujemy autorom, mediom, dziennikarzom i wszystkim gościom, którzy byli z nami na „evencie startowym” promującym książkę. Było pysznie! Do zobaczenia na imprezach biegowych!

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Publicat.

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.