Jacek Dehnel nominowany do nagrody Angelus 2015

Przegląd

Angelus Logo   Logo_wab

Zwycięzcę Angelusa 2015 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Kilka dni wcześniej dowiemy się kto został laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Zwycięzca jest wybierany w głosowaniu na stronie internetowej nagrody spośród 7 książek zakwalifikowanych do finału.

Wśród finalistów znalazł się między innymi Jacek Dehnel, nominowany za powieść „Matka Makryna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu

Matka Makryna

matka makryna

Historia słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i Juliusza Słowackiego.

Matka Makryna to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40-tych XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła szczytów władzy, zarówno świeckiej jak i kościelnej.

                                                                                                   

Jacek Dehnel – polski prozaik, poeta, tłumacz, malarz. Debiutował zbiorem opowiadań Kolekcja(1999), dużą popularność przyniosła mu saga rodzinna Lala (2005). Opublikował m.in. powieściSaturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn rodziny Goya (2011), , zbiory opowiadań Rynek w Smyrnie(2007), Balzakiana (2008), tomy poetyckie Żywoty równoległe (2004), Ekran kontrolny (2009), Języki obce (2013), Matka Makryna (2014). Tłumaczył na polski m.in. Phlilipa Larkina, Edmunda White’a czy Francisa Scotta Fitzgeralda. Laureat Nagrody Kościelskich (2005), Paszportu Polityki (2007), trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike.

 

O NAGRODZIE

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS – najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” jest miasto Wrocław.

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.