1 lipca ruszyła rekrutacja na Kurs kreatywnego pisania Miasta Literatury UNESCO. W ramach 6 weekendowych zjazdów we wrześniu i październiku uczestnicy będą mogli poznać sekrety warsztatu czołowych polskich pisarzy m.in. Marka Krajewskiego, Wita Szostaka i Anny Janko. Spotkają się też z ekspertami z branży, którzy podpowiedzą im, jak przełamać pisarski blok, jak negocjować z wydawcą, a także jak najlepiej zaprezentować się publiczności.
Oprócz pisarzy zajęcia poprowadzą m.in. Filip Modrzejewski, redaktor w Grupie Wydawniczej Foksal, Magdalena Dębowska, ekspert od prawa autorskiego z wydawnictwa Karakter, czy Wojciech Wocław, specjalista od wystąpień publicznych. Kurs zwieńczy wykład mistrzowski, który wygłosi jedna z gwiazd październikowego Festiwalu Conrada.
Do udziału w kursie zakwalifikowanych zostanie 15 uczestników. Będą oni wybierani na podstawie próbek tekstu prozatorskiego, które można nadsyłać do 31 lipca na adres pisz@miastoliteratury.pl. Tekst o maksymalnej długości 5 stron standardowego maszynopisu (1800 znaków na stronie) powinien w dowolny sposób wiązać się z Krakowem. Szczegółowe informacje oraz regulamin kursu można znaleźć na stronie pisz.miastoliteratury.pl. Opłata za udział w kursie wynosi 1000 zł. Po zakończeniu kursu organizatorzy zarekomendują czołowym krakowskim wydawcom trzech najlepszych absolwentów.
Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca.
Kurs jest elementem ogłoszonego 17 czerwca programu wsparcia literackich debiutów w Krakowie, na który składają się również Nagroda Conrada za najlepszy debiut prozatorski w 2014 roku oraz „Partnerzy debiutów” – program grantów dla wydawców inwestujących w debiutujących autorów.
Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest realizowany w ramach programu Miasta Literatury UNESCO. Program kursu jest autorską koncepcją Karoliny Macios (redaktorki, ghostwriterki, pisarki, specjalistki ds. projektów literackich) i Magdaleny Zielińskiej (tłumaczki, redaktorki, menadżerki kultury). Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.
Szczegółowe informacje: pisz.miastoliteratury.pl.