Pamiętnik szczęśliwego ogrodnika

Pamiętnik szczęśliwego ogrodnika

Przegląd

19 listopada ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło nowa książka popularnej dziennikarki, wielbicielki kwiatów i ogrodów, Mai Popielarskiej. Czytelnicy będą mieć niepowtarzalną szansę spędzenia z nią całego roku w swoim ogrodzie lub zagospodarowania według jej wskazówek niepowtarzalnego tarasu.

Mottem dla przygotowania tej książki było chińskie przysłowie „Chcesz być szczęśliwy jeden dzień – upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień – ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie – zostań ogrodnikiem”.

Ponieważ rośnie w Polsce liczba osób, które tworzą i z pasją dbają o swoje tarasy i ogrody należy się spodziewać, że osób, które chcą być nieustająco szczęśliwe jest coraz więcej.

A ogród to ogromna radość, ale też duże wyzwanie. Łatwiej mu sprostać, mając doświadczonego przewodnika. Wskazówki Mai Popielarskiej pozwalają zaplanować prace w przydomowym ogrodzie i – w skali nieco mniejszej – na tarasie.

Dzięki tej publikacji nawożenie, cięcie krzewów i innych niezbędne prace ogrodnicze będą realizowane planowo, zgodnie z rytmem wyznaczanym przez naturę.

W książce pozostawiono także miejsce na zapiski ogrodnika, tworzenie swojego własnego kalendarza wykonanych i planowanych czynności – zgodnie z radami autorki.

12 miesięcy z mają popielarską12 miesięcy z Mają Popielarską

Kalendarium prac w ogrodzie i na terasie

Premiera: 19 listopada 2014 r.

Kategoria: Poradniki

Oprawa: twarda

Format: 170x 230 mm

Liczba stron: 208

Cena detaliczna (sugerowana): 44,90 zł

 

Maja Popielarska we wstępie do swojej książki pisze:

Ogród to 12 miesięcy cudownego uzależnienia. Ten niesamowity związek polega na nieustannej obserwacji zmian, jakim podlega ogród i dostosowaniu się do nich. Ogród to nie matematyka. Z jednej strony powtarzalny rytm, z drugiej – zupełny brak przewidywalności. Bo scenariusz pisze nam pogoda i to do niej ogrodnik musi się przystosować. Nasze ogrodnictwo pełne jest więc niespodzianek i zaskoczeń. Dochodzą też osobiste doświadczenia, nierzadko mijające się z powszechnie uznanymi prawdami. Ogród też wiele wybacza. Przyglądajmy się więc ogrodowi, notujmy myśli, pomysły, działania i spostrzeżenia. Takie notatki to skarb, piękna i mądra pamiątka. Pod koniec sezonu mogą się stać solidnym „dziełem naukowym”.

Kiedy oglądam swoje stare kalendarze, pojawiają się w nich co jakiś czas ogrodowe notatki. Trudno się w takich strzępkach rozeznać. Zebrane wszakże w jednym tomiku stają się wspaniałą pamiątką i wartościowym źródłem wiedzy. Stanowią dla nas świetny materiał porównawczy w kolejnych sezonach.

Książka zawiera opis najważniejszych prac w ogrodzie przypisanych porom roku, choć granice między nimi, jak w pogodzie, są często płynne. Chciałabym, by miejsca na notatki zapełniły się Twoimi, Drogi Czytelniku, zapiskami, do których będzie można w przyszłości wracać.

Fragment:

Gdy wyliczam późnojesienne ogrodowe powinności, dochodzę do wniosku, że nie jest ich tak dużo. Mam wręcz wrażenie, że przełom jesieni i zimy to czas, który daje nam możliwość spokojnego zaplanowania zajęć na początek kolejnego sezonu w ogrodzie. To także świetny czas podsumowań oraz chwile odpowiednie na wertowanie literatury w poszukiwaniu wiadomości i sugestii.

O co możesz zadbać na przełomie jesieni i zimy? M.in. o rośliny w donicach.

Maja radzi:

Po kilku dniach spadków temperatury do 0°C lub –2°C otulamy donice z krzewami i drzewami na balkonach i tarasach. Rośliny w pojemnikach zawsze bardziej odczuwają mrozy niż te w gruncie. Warto osłonić wrażliwe klony japońskie, a nawet rajskie jabłonie. Zawsze najpierw otulamy spód donicy. Można do tego wykorzystać tekturę falistą (pod warunkiem, że donice będą pod dachem – papier świetnie izoluje, gdy nie jest mokry). Można też owinąć donicę folią z bąbelkami, a potem – dla urody – przykryć ją matą z patyczków, słomy albo tak owiniętą wstawić do wiklinowego kosza. Ważne jest, by donicę odizolować od bardzo zimnego betonu – niezłym pomysłem jest ustawienie jej na styropianie.

O autorce:

MAJA POPIELARSKA – dziennikarka, prezenterka pogody, architekt krajobrazu. Od 1999 r. związana z TVN. W TVN Meteo prowadzi własny program „Maja w ogrodzie” (emitowany również na antenie TVN, TVN Style i TVN24). Autorka wielu bestsellerowych poradników m.in. Maja w ogrodzie. Wiosna/lato, Maja w ogrodzie. Jesień/zima (Wydawnictwo Zwierciadło)

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: Zwierciadło

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.