Nauka i religia. Czy można je pogodzić? Daniel Dennett i Alvin Plantinga

Nauka i religia. Czy można je pogodzić? Daniel Dennett i Alvin Plantinga

Przegląd

Logo CCPress

Daniel Dennett, Alvin Plantinga

Nauka i religia

Czy można je pogodzić?

Tłumaczenie: Michał Furman, Łukasz Kwiatek

16 października 2014Nauka i religia czy można je pogodzić

125×195 mm

Stron: 130

Oprawa: miękka

ISBN 978-83-7886-110-2

EAN 9788378861102

29,90 zł

e-book: 978-83-7886-120-1

cena: 29,90 zł

Jedna z najbardziej żywiołowych współczesnych dyskusji toczy się wokół wzajemnych relacji nauki i religii. Światowej sławy filozofowie, Daniel Dennett i Alvin Plantinga, prowadzą pasjonującą polemikę i prezentują własne stanowiska w sporze na temat możliwości pogodzenia współczesnego, naukowego obrazu świata z wierzeniami religijnymi.

Postaci obydwu autorów – liderów przeciwnych obozów – sprawiają, że książkę należy traktować jako cenne dzieło nie tylko filozofii, ale również szeroko rozumianej kultury. Dennett jest jednym z „Czterech Jeźdźców Nowego Ateizmu”, zaś Plantinga apologetą teizmu, broniącym racjonalności przekonań religijnych. Logika argumentacji obydwu uczonych inspiruje, a styl prowadzenia dyskusji dowodzi, że wbrew medialnym przekazom nawet na tak emocjonalnie angażujące tematy prowadzić można rzeczową i merytoryczną dyskusję.

Książka – dzięki afirmacji krytycznego myślenia i racjonalnego uzasadniania swoich przekonań -ujmie każdego Czytelnika, niezależnie od przyjmowanego światopoglądu.

Daniel Dennettamerykański filozof i kognitywista, kierujący Center for Cognitive Studies na Tufts University. Specjalizuje się przede wszystkim w filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji. W Polsce ukazały się dotychczas jego następujące książki: Natura umysłów, Słodkie sny oraz Odczarowanie. W 2015 r. nakładem Copernicus Center Press ukażą się także Dźwignie wyobraźni oraz inne narzędzia myślowe.

Alvin Plantingaamerykański filozof analityczny, emerytowany profesor na katolickim University of Notre Dame. Autor wielu wpływowych prac z zakresu metafizyki, epistemologii oraz filozofii Boga i religii. Szeroko dyskutowane są jego poglądy na temat wolnej woli, pochodzenia zła oraz jego wersja ontologicznego argumentu za istnieniem Boga. W języku polskim dotychczas ukazała się jego książka Bóg, Wolność i Zło.

Patronat:

granicenauki

www.ccpress.pl

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.