Premiera książki "Dobry brat, zły brat"

Premiera książki "Dobry brat, zły brat"
29 sierpnia
Matti Rönkä
Dobry brat, zły brat
Seria: Ze strachem

Przekład z języka fińskiego Sebastian Musielak

Mimo policyjnych kontroli i wyjazdu Marji na studia do Stanów Wiktor Kärppä stara się prowadzić przykładne życie praworządnego obywatela. Niestety sprawy się komplikują, gdy do Helsinek sprowadza się z Rosji jego starszy brat Aleksiej, a na rynku pojawia się superheroina zbierająca śmiertelne żniwo. Rosyjska mafia i fińska policja chcą jak najszybciej zlikwidować dopływ nowego narkotyku. Bracia są na celowniku. Wiktor musi więc znaleźć prawdziwe źródło narkotyku. Tymczasem na drodze staje ponętna Helena – zamężna kusicielka zwiastująca kłopoty.

„Rönkä pisze jasno i zwięźle, poświęca dużo uwagi nawet epizodycznym postaciom i tworzy przekonującą, mocną narracje. Dobry brat, zły brat to pozbawiony niepotrzebnego blasku, mrożący krew w żyłach, wciągający kryminał”.

Helge Hopp, www.parkavenue.de

„Kärppä to tak przyjemny gość, że po prostu chce się z nim być”.

„Satakunnan Kansa” (Finlandia)

„Mądra, bezpretensjonalna powieść, która daje czytelnikowi mnóstwo materiału do przemyśleń”.

Ulrich Noller, „WDR” (Niemcy)

Matti Rönkä  urodził się w 1959 roku w północnej Karelii pod granicą rosyjską. Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Autor serii kryminałów o Viktorze Kärppie: Mężczyzna o twarzy mordercy (2002), Dobry brat, zły brat (2003), Ystävät kaukana (Przyjaciele z daleka, 2005), Isä, poika ja paha henki (Ojciec, syn i zły duch, 2007) i laureat prestiżowych nagród literackich: Szklanego Klucza i Fińskiej Nagrody Kryminalnej. Mężczyzna o twarzy mordercy zdobył ponadto w 2008 roku trzecie miejsce w najważniejszym niemieckim konkursie na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.