Hanna Samson
Flesz. Zbiorowy akt popświadomości
premiera 5 sierpnia 2009 r., literatura piękna poza seriami
premiera 5 sierpnia 2009 r., literatura piękna poza seriami
Kawa i ciasteczka. Ekskluzywny magazyn na stole. Wokół stołu – kobiety, w różnym wieku i o różnym temperamencie. Jedne nieśmiałe, inne zadziorne. Łączy je jedno: lubią plotki i ploteczki z wielkiego świata. O hollywoodzkich gwiazdach i rodzimych celebrytach. Taka wiedza, kto, z kim i dlaczego, budzi ogromne emocje. Bo jak być obojętną wobec nieprzyzwoicie drogich prezentów, które dostają ukochane gwiazdorów? Jak nie emocjonować się zdjęciem, na którym nie do końca widać, czy miała majtki, czy nie…
“Kocham takie gazety, bo budzą refleksje. Tak to by człowiek biegł przez życie i nawet nie zdążył pomyśleć” – mówi jedna z kobiet biorących udział w badaniu fokusowym przed wprowadzeniem na rynek magazynu “FLASH”.
I faktycznie, rozmowa o artykułach bardzo szybko zamienia się w opowieści z życia uczestniczek. O pięknej córce, która mogłaby zrobić karierę modelki, o braku gustu, perypetiach ze zmianami nazwiska po kolejnych mężach, cennym zegarku przypadkiem znalezionym na ulicy.
I oczywiście o zdradach, miłości, pieniądzach i seksie. Kobiety dzielą się problemami, rozczarowaniami, sekretami…
I choć to spotkanie nigdy się nie odbyło, choć nie ma rynku “FLASHA”, książka Hanny Samson, zarazem śmieszna
i smutna, jest bardzo prawdziwa.
i smutna, jest bardzo prawdziwa.
Z babskiego gadania Hanna Samson tworzy polifonię obnażającą jazgot popkultury, jej opresyjny charakter. Świadoma rejestracja zapisu żywej mowy parodiuje świat sformatowanych marzeń i ambicji. Groteska staje się doskonałym sposobem na ukazanie współczesnych neuroz i cierpień.
Zyta Rudzka
Zyta Rudzka
Z recenzji poprzednich książek:
Powieść zachwycić może inteligencją, zmysłem obserwacji i introspekcji, a także wyrazistym rysunkiem postaci pełnych życia i głębi, psychologicznie spójnych i przekonywających. W dodatku wszystko to autorka osiąga, używając bardzo prostych i oszczędnych środków pisarskich. Przypomina w tym starych japońskich mistrzów, zdolnych kilkoma pociągnięciami pędzla wydobyć z malowanego obiektu jego najgłębszą istotę.
Wojciech Eichelberger
Wojciech Eichelberger
Współczesna polska groteska doprowadzona do doskonałości. Chciałbym mieć takie skojarzenia jak Hanna Samson.
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon Wiśniewski
To wyzwanie rzucone naszej ugrzecznionej literaturze adresowanej do kobiet. Ryzykowna zabawa, ale jakże inteligentnie przyrządzona. Nareszcie.
Marta Mizuro
Marta Mizuro
Bardzo śmieszne. Rechot oddolny, spod spódnicy, karnawałowy, wywrotowy, groźny dla strażników moralności, choć w gruncie rzeczy całkiem niewinny.
Kazimiera Szczuka
Kazimiera Szczuka
Hanna Samson – psycholożka, dziennikarka, feministka, a przede wszystkim pisarka. Zadebiutowała w 1996 roku powieścią Zimno mi, mamo. Następnie ukazały się Pułapka na motyla (W.A.B. 2000), Miłość. Reaktywacja (2004), Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu (2005) i Pokój żeńsko-męski na chwałę patriarchatu (2006) oraz dwa zbiory opowiadań:
7 opowiadań o miłości i jedno inne (2001) i 7 grzechów przeciwko miłości (2007).
7 opowiadań o miłości i jedno inne (2001) i 7 grzechów przeciwko miłości (2007).
Patronat medialny:
Zwierciadło, Poradnik Domowy, Onet.pl, Stylio.pl,
przystan-literacka.pl, Mediafm.net, Independent.pl, Radio Pin
Zwierciadło, Poradnik Domowy, Onet.pl, Stylio.pl,
przystan-literacka.pl, Mediafm.net, Independent.pl, Radio Pin
Edwin Bendyk
Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu
premiera 5 sierpnia 2009 r., literatura faktu poza seriami
premiera 5 sierpnia 2009 r., literatura faktu poza seriami
Według Edwina Bendyka świat jest niebezpieczny i nieprzewidywalny jak nigdy wcześniej. A katastrofa, do jakiej może dojść, będzie największą w dziejach. Czy zatem świat musi pogrążyć się w chaosie? Jak wysoką cenę będzie trzeba zapłacić za nowy ład i porządek? Ile i co trzeba będzie poświęcić?
Edwin Bendyk wie, że aby zrozumieć świat, w którym żyjemy oraz żeby zacząć budować lepszą i bezpieczniejszą przyszłość, nie można nie brać pod uwagę ważnych wydarzeń historycznych, politycznych i kulturowych jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich wieków – to one ukształtowały dzisiejszą rzeczywistość.
Autor snując rozważania nad losem świata i zmianami cywilizacyjnymi, jakie zaszły w społeczeństwie, zabiera nas zarówno do powojennej Warszawy, jak i współczesnych Chin, opisuje wojnę trojańską i I wojnę światową, Auschwitz i Disneyland. Zastanawia się nad postępem cywilizacyjnym i wpływem technologii na życie społeczne. Przedstawia zmiany, jakie zaszły w mentalności ludzkiej: coś, co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś staje się normą.
To napisana z wielką pasją i zaangażowaniem rozprawa, w której autor jawi się nam jako obywatel świata. Konfrontuje przeszłość z teraźniejszością w walce o lepszą przyszłość.
Kim jestem ja? Kim jesteś ty? Pytanie o tożsamość staje się jedną z największych obsesji XXI wieku. Im bardziej jednak staramy się na nie odpowiedzieć, kierowani strategicznymi względami bezpieczeństwa, biznesem czy też osobistą potrzebą, tym bardziej komplikuje się zadanie. Bo tożsamość współczesnego człowieka jest złożona nie mniej niż świat, w którym żyje.
[…] Dlaczego ten płaski świat jest światem tak niebezpiecznym i nieprzewidywalnym? Jak pogodzić niepowstrzymany globalny rozwój gospodarczy z rozwojem terroryzmu, zwycięstwami partii populistycznych w Ameryce Łacińskiej i w Europie? Skąd taki silny resentyment? Dlaczego nie wszyscy dostrzegają szansę, lub w szansie widzą zagrożenie?
fragment
fragment
Edwin Bendyk (ur. 1965) – dziennikarz, publicysta i pisarz, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykłada w Centrum Nauk Społecznych PAN. Członek zespołu pisma “Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Publikuje także w “Przeglądzie Politycznym”, “Krytyce Politycznej”, “Piktogramie”, tygodniku “Computerworld”, magazynach “Mobile Internet” i “i-biz”. Prowadzi blog
“Antymatrix” (bendyk.blog.polityka.pl) i serwis “Makroskop” (www.makroskop.pl). Jest autorem zbioru esejów Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (W.A.B. 2002), który został uznany za Książkę Jesieni 2002 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych oraz nominowany do Nagrody NIKE 2003, a także zbioru Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (W.A.B. 2004), uznanego za Książkę Lata 2004 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych.
Patronat medialny
Polityka, Czas Kultury, Res Publica Nowa, Onet.pl, SalonKulturalny.pl, students.pl,
Mediafm.net, Independent.pl, Radio TOK FM
Polityka, Czas Kultury, Res Publica Nowa, Onet.pl, SalonKulturalny.pl, students.pl,
Mediafm.net, Independent.pl, Radio TOK FM
Artykuły powiązane:
Kategorie:
Literatura
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.