Bezdroża prezentują film „Dalajlama i wolny Tybet”

Bezdroża prezentują film „Dalajlama i wolny Tybet”
Bezdroża prezentują film „Dalajlama i wolny Tybet”

Otwarty, ciepły, głęboko uduchowiony, nie stwarzający dystansu oraz podkreślający swoje związki z Polakami i Polską – takiego Dalajlamę zapamięta Kraków. W poniedziałek tybetański duchowny odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W związku z wizytą Świątobliwości w Polsce oraz rosnącym zainteresowaniem kulturą tybetańską Wydawnictwo Bezdroża zorganizowało spotkanie z podróżnikiem, znawcą buddyzmu tybetańskiego Markiem Kalmusem. Dziś Wydawnictwo chce przedstawić film Dalajlama i wolny Tybet, będący krótką relacją ze spotkania jakie miało miejsce 27 listopada w Księgarni Pod Globusem w Krakowie.

Film ten stanowi ciekawy zapis spotkania Marka Kalmusa z czytelnikami. Jest zarówno fragmentem wypowiedzi tego wielkiego podróżnika na temat trudnej drogi Tybetańczyków do wolności, jak też prezentacją najnowszej publikacji Wydawnictwa Bezdroża Tybet. Legenda i rzeczywistość. Buddyzm zainteresował Polaków na początku zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty powodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego. Dlatego tak ważne jest ukazywanie prawdziwego oblicza Tybetu i jego mieszkańców. Dzięki wspaniałym zdjęciom wprost z albumu film Dalajlama i wolny Tybet z całą pewnością zachęca do zgłębiania tematyki buddyzmu oraz poznawania niezwykłej historii Tybetańczyków, a niejednego podróżnika zachęci do wyprawy w magiczne Himalaje.

Jak widać po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się i w naszej kulturze. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm” – powiedział Albert Einstein. Nic więc dziwnego, że zarówno na spotkanie z Dalajlamą, jak i Markiem Kalmusem przybyli tak liczni goście.
 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.