Polska premiera książki "Osadzony"

Polska premiera książki "Osadzony"
Wydawnictwo Albatros ma przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie ze Sławomirem Sikorą i Radosławem Grucą, autorami książki Osadzony. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o godz. 17:00 w Krakowie, w księgarni EMPiK Megastore przy Rynku Głównym 5 i związane jest z polską premierą książki Osadzony.

Osadzony to opowieść o uczuciach, wolności i miłości, ale także realistyczny obraz polskiego więziennictwa ostatnich kilkunastu lat. Czy frajer, cwel, klawisz, grypsujący, znaczy dzisiaj dokładnie to samo, co przed laty? Jak przetrwać w pudle? Jakie zawierać sojusze i co liczy się za murami: kasa, spryt, czy po prostu szczęście? Gdzie w więziennej rzeczywistości jest miejsce dla rodziny, kobiet, miłości…

OSADZONY

W marcu 1994 roku Sławomir Sikora i Artur Bryliński młodzi, wykształceni ludzie z nienaganną przeszłością w okrutny sposób pozbawili życia człowieka, który domagał się od nich zwrotu wyimaginowanego długu. Proces w sprawie okrzykniętej najbrutalniejszą zbrodnią lat 90. zakończył się wyrokami 25 lat więzienia dla każdego ze sprawców. W 2004 roku, po 3690 dniach odsiadki, Sławomir Sikora opuścił więzienie. W grudniu 2005 roku, po szeroko zakrojonej akcji, w której uczestniczyli dziennikarze, pisarze i politycy, został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Historię zbrodni nagłośnił nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znakomity film Krzysztofa Krauzego Dług. W autobiograficznej książce Sławomir Sikora spowiada się ze swojego życia, szczególnie z lat spędzonych za kratami. Mówi o cenie, jaką zapłacił za czyn, za który nigdy nie otrzyma rozgrzeszenia, o szkole przetrwania, jaką były dla niego miesiące, które nastąpiły po odzyskaniu wolności. Jego spowiednikiem jest Radosław Gruca, młody dziennikarz śledczy „Dziennika”, a wcześniej „Gazety Wyborczej”.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.