Dla wielbicieli jego talentu mamy dobrą wiadomość – już za 4 miesiące do polskich księgarń trafi jego najnowsza powieść Czarodziejka z Florencji, wydana przez Dom Wydawniczy REBIS.
Choć od wydania Szatańskich wersetów, które niczym iskra wznieciły protesty muzułmańskich i irańskich przywódców, minęło już 20 lat, a fatwa rzucona przez Ajatollaha Chomeiniego wygasła 10 lat temu – postać Salmana Rushdiego wciąż budzi w muzułmanach wiele emocji, a każda propozycja nagrodzenia jego książek wywołuje fale protestów. Mimo wielu utrudnień, a nawet zagrożenia życia, z którym musiał się liczyć przez wiele lat, autor nie żałuje, że napisał tę książkę. Niezmiennie twierdzi, że stworzenie dzieła, które tak rozpala ludzkie umysły i serca oraz budzi świadomość – to wielkie szczęście. Pytany przez dziennikarzy, czy przyjęcie tytułu szlacheckiego nie podważy jego wiarygodności, odpowiada: „Myślę, że to doskonały moment i okazja, by uczcić 35- lecie mojej pracy” i dodaje, że teraz bardziej skupia się na ostatnich pracach i powieści Czarodziejka z Florencji.
Ta osadzona w renesansowej Florencji i na dworze imperium Mogołów powieść historyczna jest w istocie hymnem dla twórczej i destrukcyjnej potęgi kobiecego piękna – pisze Andrew Antony na łamach „The Observer”. Sam Rushdie nie kryje, że inspiracją rzeczywiście była dla niego czwarta żona Padma Lakshmi.
Autor nie przewidział jedynie, że w trakcie pracy jego muza stanie się przeszkodą, a on ponownie zostanie rozwodnikiem.
Dom Wydawniczy REBIS opublikował wszystkie powieści Rushdiego z wyjątkiem Szatańskich wersetów. Nakładem naszego wydawnictwa ukazały się Grimus, Wstyd, Ziemia pod jej stopami, Ostatnie westchnienie Maura, Furia, zbiór opowiadań Wschód Zachód oraz Śalimar klaun – uznany za książkę roku 2006 przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI w kategorii proza zagraniczna.
Pod koniec września na rynku pojawi się nowe wydanie zbioru opowiadań Harun i morze opowieści, wcześniej w lipcu kolejne wydanie Dzieci północy, które zbiega się z ogłoszeniem wyników plebiscytu na Bookera Bookerów. Wśród 6 powieści nominowanych do tytułu książki 40-lecia najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii znalazły się właśnie Dzieci północy, które już raz w 93 roku otrzymały Bookera Bookerów z okazji 25-lecia istnienia nagrody. Czy tym razem książka powtórzy ten sukces? – dowiemy się już 10 lipca podczas Festiwalu Literatury w Londynie.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.