Chiński autor w Warszawie

Chiński autor w Warszawie
Chiński autor w Warszawie

We wtorek 10 czerwca o godzinie 14:00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z Ma Jianem – chińskim pisarzem, malarzem i fotografem. Wizyta jest związana z premierą książki Ma Jiana Czerwony pył. Droga przez Chiny, która ukaże się w ramach serii „Naokoło świata”.

Konferencja odbędzie się w dniu premiery książki. Poprowadzi ją Jerzy Łoziński.
 

Ma Jian jest pisarzem, malarzem i fotografem. Zachodni recenzenci wysoko cenią jego twórczość literacką; Czerwony pył został nagrodzony prestiżową Thomas Cook Travel Book Award. Wkrótce po zakończeniu opisanej w tej książce podróży wyjechał z Chin do Hongkongu, nadal jednak odwiedzał ojczyznę, zwłaszcza w roku 1989, gdy wspierał demonstrujących na placu Tiananmen, którzy domagali się demokratycznych reform. Kiedy Hongkong został przyłączony do Chin, Ma Jian przeniósł się do Niemiec, a potem do Londynu, gdzie mieszka do dziś. Z innych jego tekstów wydanych w języku angielskim należy wymienić zbiór opowiadań o Tybecie Stick Out Your Tongue – książkę, której publikacja została w Chinach zakazana, co ostatecznie skłoniło autora do emigracji, a także powieści The Noodle Maker (wyd. pol. Wytwórca makaronu) oraz Beijing Coma.
 
Ma Jian, Czerwony pył. Droga przez Chiny
Zysk i S-ka Wydawnictwo

Jest rok 1983, Ma Jian, kończący trzydzieści lat, czuje coraz bardziej natarczywe pragnienie, by uciec od ograniczeń, które narzuca życie w Pekinie. Rządy Deng Xiaopinga to z jednej strony reformy ekonomiczne, z drugiej między innymi kampania przeciw zepsuciu duchowemu, która budzi niechęć młodych. Noszący długie włosy i dżinsy, a także przyjaźniący się z licznymi artystami Ma Jian jest podejrzliwie traktowany w zakładzie pracy i przez policję. Była żona chce oddzielić go od córki, dziewczyna sypia z innym facetem. Pewnego dnia Ma Jian kupuje bilet kolejowy do najdalej wysuniętej na zachód prowincji Chin i wyrusza na poszukiwanie siebie samego.

Podróż trwa trzy lata. Ma Jian dociera na pustkowie i do zatłoczonych miast. W efekcie otrzymujemy urzekający i niepowtarzalny obraz gwałtownych sprzeczności targających Chinami, obraz, który mógł przedstawić tylko ktoś, kto we własnym kraju jest intruzem.
 
„Podróże Ma Jiana są niezwykle malownicze, a wyrazistość i zwięzłość jego opowieści przywodzi na myśl chińską kaligrafię. Otrzymujemy rozległe panoramy i drobiazgowe miniatury – i jedne, i drugie najczęściej niedostępne dla oka zachodniego obserwatora”.
                                                                                                       „The Times”
 
 „Wspaniały popis talentu… Bardzo efektowne skrzyżowanie powieści podróżniczej, za której napisanie każdy autor zachodni wiele by oddał, z przejmującym wyzwaniem… Książka wyróżniająca się spośród licznych literackich opowieści straconego pokolenia rewolucji kulturalnej.”
                                                                                                       „Independent”

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.