Amos Oz laureatem Dan David Prize

Amos Oz laureatem Dan David Prize
Amos Oz laureatem prestiżowej izraelskiej nagrody Dan David Prize, przyznawanej od 5 lat za osiągnięcia w dziedzinie nauki, technologii, kultury i idei społecznych. Po raz pierwszy jedna z nagród trafiła do pisarza.

 

Co roku laureaci wybierani są w trzech kategoriach: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Amosa Oza nagrodzono za „twórczą interpretację przeszłości”, za wyjątkowo poruszające przedstawienie historycznych wydarzeń przy jednoczesnym podkreśleniu roli jednostki oraz ukazywanie tragicznego konfliktu pomiędzy dwoma narodami z humanistycznego punktu widzenia. W kategorii przeszłość nagrodę otrzymali także: Tom Stoppard i Atom Egoyan, w kategorii teraźniejszość (odpowiedzialność społeczna) nagrodzono Ala Gore’a, a w kategorii przyszłość (nauki o ziemi) Ellen Mosley –Thompson i Lonniego G. Thompsona oraz Geoffreya Eglintona. Ceremonia wręczenia nagród i 300 000 dolarów dla każdego z laureatów odbędzie się 19 maja na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Wcześniej, bo już 4 marca do polskich księgarń trafi najnowsza powieść Amosa Oza zatytułowana „Rymy życia i śmierci”. Na przełom marca i kwietnia Dom Wydawniczy REBIS przygotował także wznowienia dwóch wcześniej wydanych książek tego autora: „Fimę” i „Poznać kobietę”

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.