Spotkaniez prof. dr hab. Janem Drausem

Spotkaniez prof. dr hab. Janem Drausem
Księgarnia Kapitałka oraz Ossolineum zapraszają na spotkaniez prof. dr hab. Janem Drausem

Promocja książki:
“Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918 – 1946. Portret kresowej uczelni”

Księgarnia KAPITAŁKA
12.04, godz.19:00
pl.Nankiera 17
WROCŁAW

Prof. Dr hab. JAN DRAUS

Urodził się 25 marca 1952 roku w Kolbuszowej, gdzie ukończył szkołę podstawową  oraz liceum ogólnokształcące. W latach 1971-1976 studiował historię w Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów zaangażowany był w działalność opozycji demokratycznej w Krakowie i Rzeszowie. W 1980 roku po obronie doktoratu Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego został adiunktem w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, gdzie od 1981 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”.  W następstwie stanu wojennego represjonowany i pozbawiony zajęć dydaktycznych podjął pracę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykładał do 1995 roku, współpracując z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” regionu rzeszowskiego oraz prasą konspiracyjną, redagując m.in. kwartalnik „Ultimatum”. Na przełomie lat 1989/1990 założył Komitet Obywatelski w Rzeszowie. W 1990 roku powołany został w skład Komitetu Obywatelskiego Lecha Wałęsy a następnie był członkiem Krajowego Komitetu Obywatelskiego. W wyniku wyborów parlamentarnych w 1991 roku został senatorem Rzeczypospolitej Polskiej, będąc zarazem w II Kadencji Senatu RP wiceprzewodniczącym Delegacji Polski w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu.

W latach 1989-1990 był redaktorem naczelnym tygodnika „San” a następnie dyrektorem Polskiego Radia i Telewizji w Rzeszowie, zaś od stycznia 1994 roku wiceprezesem Radia Rzeszów SA (do 1998 roku). Od 1990 roku pełnił także funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. W 1999 roku uchwałą Sejmu RP powołany został w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Po habilitacji w 1994 roku  złożonej w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie powrócił do pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, przekształconej w 2001 roku w Uniwersytet Rzeszowski. W 2000 roku uzyskał tytuł naukowy  profesora nauk humanistycznych. W latach 2001-2006 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu. W 2006 roku po przekształceniu tej uczelni w Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską nadal pełni funkcję rektora.

Jako historyk specjalizuje się w zakresie historii najnowszej. Jest autorem około 150 publikacji naukowych, w tym kilku książek. Wypromował także kilku doktorów.  

 

Kategorie: Inne

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.