Zapraszamy na spotkania z Edgarem Hilsenrathem autorem powieści “Baśń o myśli ostatniej”
27 października, godz. 19 Klezmer-Hois, ul. Szeroka 6 – spotkanie z Autorem prowadzi dr Artur Paszko
29 października, godz. 12 – Autor podpisuje książkę na Targach Książki, stoisko E27, ul. Centralna 41A
29 października, godz. 19 Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Gł. 25 – spotkanie z Autorem prowadzi Wawrzyniec Brzozowski
Wydawnictwo “Książnica” i S. Fischer Stiftung
Edgar Hilsenrath, “Baśń o myśli ostatniej”
Przeł. z niem. Ryszard Wojnakowski, Kolekcja niemieckojęzycznej literatury współczesnej KROKI/SCHRITTE
Oprawa twarda, 12,5 x 19,5 cm, s. 464, ISBN 83-7132-780-3, cena detaliczna 39,90 zł
W tym roku świat obchodzi 90 rocznicę pierwszego w XX wieku holocaustu, którego ofiarą byli Ormianie. W roku 1915 władze tureckie zarządziły ostateczne rozwiązanie “kwestii ormiańskiej” – masowe deportacje Ormian zamieszkujących wschodnie tereny Turcji. W wyniku tej operacji około 1,5 miliona Ormian żyjących w Armenii Zachodniej straciło życie. Turcja zawsze utrzymywała, że Ormianie zmarli na skutek epidemii, a na świecie pamięć o tym ludobójstwie żyła krótko. W 1939 roku nawiązał do niego Adolf Hitler, wydając rozkaz ataku na Polskę: “Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?”
Do chwili obecnej Turcja nie przyznaje się do zbrodni, a wszelkie wzmianki o niej na świecie spotykają się z gwałtownymi protestami władz tureckich. Doświadczyła tego również Polska – po uchwale polskiego sejmu potępiającej ludobójstwo na Ormianach zaprotestował turecki MSZ, prasa pisała nawet o konflikcie polsko-tureckim. Projekt budowy w Krakowie pomnika upamiętniającego rzeź Ormian wywołał oficjalne protesty ambasadora Turcji oraz naciski na władze państwowe, samorządowe i kościelne. Każda wzmianka o ludobójstwie Ormian odbija się głośnym echem w mediach i na nowo wywołuje dyskusje w wielu środowiskach.
W 90 rocznicę tamtych wydarzeń ukazuje się książka Edgara Hilsenratha “Baśń o myśli ostatniej” – ubrana w formę wschodniej baśni powieść historyczna, osobliwe studium rzezi Ormian. Hilsenrath pokazuje, jak cienka jest cywilizacyjna powłoka, udowadnia, że tuż pod nią czai się barbarzyństwo. Zagłada Ormian podczas pierwszej wojny światowej nie jest dla niego czymś wyjątkowym, lecz przeciwnie, dostrzega w niej swoisty paradygmat historyczny, nie tylko — choć przede wszystkim — dwudziestowieczny.
***
Edgar Hilsenrath urodził się w roku 1926 w Lipsku, podczas wojny został deportowany z Rumunii do żydowskiego getta na Ukrainie. Po wojnie wyemigrował do Palestyny, a na początku lat 50. do USA. Od lat 70. mieszka w Niemczech. Do tego czasu jego książki ukazywały się najpierw w przekładach, głównie na angielski, a w latach 80., zwłaszcza w USA, należały do tzw. klasycznej literatury undergroundowej. W Polsce znany jest jako autor przewrotnej powieści satyrycznej Nazista i fryzjer (1994). Za Baśń o myśli ostatniej w roku 1989 został wyróżniony Nagrodą Döblina.
Artykuły powiązane:
Kategorie:
Inne
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.