Wydawnictwo UJ i Bo.wiem na Targach Książki w Krakowie

Przegląd

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Trzy Dni z Wydawnictwem Bo.wiem na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie:
literatura azjatycka, smaki świata i archeologiczne wyprawy

Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 24–27 października 2024 roku, nie zabraknie stoiska Wydawnictwa Bo.wiem. Na trzy targowe dni – piątek, sobotę i niedzielę – przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy program, w którym coś dla siebie znajdą zarówno fani literatury azjatyckiej, miłośnicy kuchni, jak i pasjonaci archeologii.

Podczas tych dni serdecznie zapraszamy na nasze stoisko targowe, gdzie będzie można sprawdzić swoją znajomość Serii z Żurawiem oraz wiedzę kulinarną i archeologiczną. Zwycięzcy quizów otrzymają gadżety od Bo.wiem, a każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z kodu rabatowego na zakupy w naszym sklepie internetowym bowiem.wuj.pl.

Szukajcie nas w hali Dunaj na stoisku B12. 


Podczas panelu dyskusyjnego pt. “Moda na Japonię” porozmawiamy o różnych aspektach kultury japońskiej i zbadamy fenomen jej popularności w Polsce. Spróbujemy wspólnie zastanowić się nad źródłem tej fascynacji – nie tylko literackiej. Panel jest częścią Dnia Literatury Azjatyckiej, podczas którego ma premierę powieść Li Kotomi, tajwańskiej pisarki tworzącej również po japońsku, pt. “Wyspa pajęczych lilii”. Książka została w 2021 roku nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Akutagawy.
Uczestniczkami panelu będą: Dr Lily Adamowicz, Anna Wołcyrz (Tajfuny) i Izabela Cieniuch (KNJ Kappa UJ). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nowak (Muzeum Manggha).
25.10. o godz. 17.00 sala “Lwów”

Lily Adamowicz – doktora nauk humanistycznych, absolwentka Inter-University Center for Japanese Language Studies w Yokohamie, stypendystka Japan Foundation, Nippon Foundation i Toshiba Foundation, autorka książek „Wizerunek mężczyzny w visual kei”, „Oblicza kawaii” oraz „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”. Prywatnie nosi japońską modę Lolita Fashion.
Anna Wołcyrz – współzałożycielka i redaktorka wydawnictwa Tajfuny, tłumaczka literacka z języka japońskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Specjalizuje się w japońskiej literaturze współczesnej; przełożyła lub przekłada prozę Li Kotomi, Kanae Minato, Kanako Nishi, Hiroko Oyamady, Rie Qudan, Asako Yuzuki.
Izabela Cieniuch – absolwentka studiów licencjackich, a obecnie studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Japonistyka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2024 roku odbyła roczne stypendium w Center for Japanese Language and Culture Uniwersytetu Osakijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi kulturę okresu Heian, klasyczną literaturę japońska, historię stroju japońskiego oraz sztukę japońską. Prywatnie interesuje się modą, muzyką alternatywną oraz literaturą piękną.
Katarzyna Nowak – dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie związana z tą instytucją od lat, absolwentka Wydziału Polonistyki i Muzealniczych Studiów Kuratorskich przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W praktyce muzealnej interesują ją zagadnienia związane z nowoczesnym zarządzeniem instytucją kultury i dyplomacja kulturalna, budowanie marki instytucji kultury, dekolonizacja kolekcji muzealnych. Jest autorką kilkunastu wystaw w Polsce i za granicą, publikacji i artykułów związanych z działalnością muzealną i edukacyjną. Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, muzeami i uniwersytetami w Polsce i Japonii oraz ośrodkami kultury. Szczęśliwa osoba łącząca pracę z hobby.

 

Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz i prof. Ewa Kopczyńska będą rozmawiać o tym, co sprawia, że niektóre potrawy zyskują status symboli narodowych. Dlaczego pizza i ramen przekroczyły granice swoich ojczyzn, stając się międzynarodowymi przysmakami? Razem zastanowimy się również nad wpływem kultury i historii na nasze kulinarne dziedzictwo. Inspiracją do rozmowy będzie książka Anyi von Bremzen “Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki.”
Spotkanie poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków
26.10.2024 (sobota), godz. 15.00, sala S04, Spotkanie ze smakiem. Anya von Bremzen “Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki.”

 

Czym charakteryzowało się codzienne życie mieszkańców starożytnej Petry? Jakie były początki alfabetu stworzonego przez Sumerów? W jaki sposób rozwój nauki w Babilonii wpłynął na współczesny świat?
W rozmowie z Cezarym Koryckim z podcastu Historia, jakiej nie znacie wybitni polscy archeolodzy: Radosław Palonka i Piotr Kołodziejczyk, zabiorą nas w podróż do źródeł cywilizacji i wyjaśnią, jaki wpływ na współczesną rzeczywistość miały wynalazki pierwszych rolników, starożytne szlaki handlowe oraz pierwotne struktury społeczne.
Zapraszamy na wydarzenie, podczas którego przekonamy się, że dzięki archeologii i spojrzeniu w odległą przeszłość możemy lepiej rozumieć teraźniejszość. Spotkanie odbędzie się 27 października 2024 roku o godzinie 13.00 podczas Krakowskich Targów Książki w sali S04.

Dr Piotr Kołodziejczyk – archeolog i antropolog kultury, adiunkt w Zakładzie Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UJ. Specjalizuje się w tematyce związanej z okresem późnej prehistorii na obszarze Bliskiego Wschodu i zachodzącymi wówczas procesami i przemianami społeczno-ekonomicznymi oraz kulturowymi. Przez wiele lat brał udział w badaniach archeologicznych na egipskich stanowiskach Tell el-Farcha, Abydos, Tell el-Fara’in-Buto, Deir el-Bersha czy Tell el-Daba. Uczestniczył także w wielu pracach wykopaliskowych na terenie m.in. Polski, Ukrainy oraz Cypru. Od 2014 roku kieruje projektem badawczym Instytutu Archeologii UJ na terenie południowej Jordanii.

Dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ – archeolog i antropolog kultury, adiunkt w Zakładzie Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ. Specjalizuje się w archeologii, antropologii i historii kultur indiańskich Ameryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem Wschodniego Obszaru Leśnego oraz Południowego Zachodu. Brał udział w wielu projektach i badaniach archeologicznych w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych, m.in. na stanowisku Cahokia Mounds w Illinois oraz na stanowiskach kultury Pueblo w Kolorado, realizując programy współpracy archeologów ze współczesnymi społecznościami indiańskimi. Od 2011 roku kieruje projektem badawczym Instytutu Archeologii UJ w Kolorado, USA: Projektem Archeologicznym Sand Canyon-Castle Rock, który analizuje osadnictwo i zmiany kulturowe w społecznościach Indian Pueblo z XIII wieku n.e. w regionie Mesa Verde (pogranicze Utah-Kolorado). Zaangażowany w popularyzację archeologii i historii kultur Indian Ameryki Północnej w Polsce, m.in. poprzez wykłady w szkołach i ośrodkach kultury oraz publikacje popularnonaukowe.

Cezary Korycki – dziennikarz, popularyzator nauki, prowadzący podcast “Inne Historie Polski” na kanale Muzeum Historii Polski, w którym rozmawia z największymi autorytetami polskich nauk historycznych. Wcześniej związany z Telewizją Polską, twórca i pierwszy szef serwisu TVPSPORT.PL, współproducent pierwszych w Polsce transmisji internetowych z najważniejszych światowych wydarzeń sportowych. Po stwierdzeniu, że sport w połączeniu z telewizją to jednak nie zdrowie, stworzył jeden z obecnie najpopularniejszych podcastów i kanałów historycznych w Polsce – “Historia, jakiej nie znacie” gdzie prezentuje skłaniające do refleksji historie z dziejów Polski i historii powszechnej oraz rozmawia z polskimi i zagranicznymi autorami najnowszych książek z dziedziny humanistyki i literatury non-fiction.

 

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Bo.wiem