Znamy program Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA 2024

Znamy program Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA 2024

Przegląd

Jubileuszowa 10.edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 20-22 września 2024, w Starym Browarze przy ul. Półwiejskiej 42 w Poznaniu. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotykać z autorami kryminałów, dziennikarzami, literaturoznawcami, medykami sądowymi i innymi specjalistami.

Gośćmi festiwalu będą:m.in.: Ryszard Ćwirlej, Weronika Mathia i Ewa Przydryga, Maks Czornyj, John Glatt, Joanna Jodełka, Marcel Woźniak, Robert Małecki .

Organizatorzy planują nowe formuły i stare metody, nowości wydawnicze i najgorętsze tytuły roku. A także dyskusje, książki drukowane i niedrukowane, kryminalny slam poetycki, rozmowy, pogadanki, zgadywanki i niespodzianki…

 

PROGRAM

Miejsce: Stary Browar | Słodownia | Scena GRANDY na poziomie +3

piątek, 20 września 2024

16:00

Wielkie 10. otwarcie Festiwalu!

16:15

(Prze)Słuchanie – jak powstało słuchowisko kryminalne Nikt nie jest doskonały.
O kulisach produkcji opowie autor scenariusza i reżyser Ryszard Ćwirlej oraz aktorzy Oliwia Nazimek i Mieczysław Hryniewicz – spotkanie poprowadzi Jacek Butlewski

17:00

Nikt nie jest doskonały – emisja superprodukcji Radia Poznań z udziałem aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.

18:00

Złe uczynki, małe grzeszki, wielkie zbrodnie. Na pytania o kryminalną twarz Kościoła odpowie Artur Nowak, odpytywał będzie Błażej Wandtke

19:00

Wykład Czuły… prokurator, czyli czego uczą zagraniczne kryminały? Prawnik Jarosław Gwizdak opowie, czego możemy dowiedzieć się o prawie na podstawie literatury popularnej. GRANDA TYLKO DLA DOROSŁYCH – we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

Zapisy dostępne będą od 9 września 2024 o godz. 17.00 poprzez naszą stronę w tym miejscu.

20:30

Wykład I przysięgam, że Ci nie odpuszczę aż do śmierci… Adwokatka, audytorka śledcza Anna Zbierska odpowie między innymi na pytania: Czy miłość może usprawiedliwić każdą decyzję? Czy lojalność może prowadzić do tragedii? GRANDA TYLKO DLA DOROSŁYCH – we współpracy z Uniwersytetem SWPS

Zapisy dostępne będą od 9 września 2024 o godz. 17.00 poprzez naszą stronę w tym miejscu.

 

sobota, 21 września 2024

10:00

Knuć, meandrować, zaskakiwać. Dobra intryga to kobieca domena. Panel z udziałem Weroniki Mathii i Ewy Przydrygi poprowadzi Magdalena Sobczak.

11:00

Czy Agatha Christie przewraca się w grobie? Co się zmieniło w kryminale? Rozmowa z Mariuszem Czubajem, Przemysławem Żarskim i Bartoszem Szczygielskim. Pytania zadawał będzie Jacek Butlewski.

12:30

Jednym strzałem – Maksa Czornyja szybko i celnie odpyta Błażej Wandtke.

13:30

Którędy do piekła? – okrutny los bohaterów thrillerów. O swoim pisaniu opowiedzą Izabela Janiszewska, Klaudia Muniak i Marcel Moss. Spotkanie poprowadzą Literaccy, czyli Małgorzata i Daniel Grupa.

15:00

Skąd się biorą seryjni mordercy? – spotkanie z Johnem Glattem, dziennikarzem śledczym i autorem książek z gatunku true crime. Rozmowę poprowadzi Adam Górczewski.

16:30

Bez sentymentów – pojedynek na słowa między Robertem Małeckim a Markiem Stelarem. Sekundował będzie Robert Jasiak – wspierajkulturę.

18:00

GALA PREMIER. O nowościach i przedpremierach opowiedzą: Hanna Szczukowska-Białys, Karolina Głogowska, Grzegorz Brudnik, Ludwik Lunar, Adrian Ksycki, Paulina Cedlerska, Sara Antczak, Ewa Przydryga, Weronika Mathia, Marcel Woźniak, Sylwia Błach. Galę poprowadzi Kuba Kaleta.

19:30

Wielka draka na Grandzie, czyli jak przeżyłyśmy 10 lat wśród kryminalistów. Joanna Jodełka, Marcel Woźniak i Robert Małecki powspominają, opowiedzą anegdoty i odpytają świadków.

 

niedziela, 22 września 2024

10:00

(Nie)kryminalna historia Enigmy – Piotra Bojarskiego o największe sekrety szyfrowania zapyta Magdalena Sobczak.

11:00

Uprzejmie proszę nie zabijać szpiega. Z życiem spróbuje ujść Vincent V. Severski – przesłuchania podejmie się Przemysław Poznański – Zupełnie Inna Opowieść.

12:00

Jak to się robi w Szwecji. Spotkanie ze Stefanem Ahnhemem – autorem powieści kryminalnych, scenarzystą telewizyjnym i filmowym. Rozmowę poprowadzi Robert Jasiak – wspierajkulturę.

13:00

Czy to się kręci? Powieść, ekranizacja, scenariusz oryginalny – praca z tekstem i obrazem. Rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak i Igorem Brejdygantem, pytania zadawał będzie Kuba Kaleta.

14:00

Najmroczniejsze, najwstydliwsze, najbardziej zaskakujące sekrety pisarskie zdradzać będą: Małgorzata Starosta, Marcel Woźniak, Grzegorz Brudnik – oddajemy mikrofon czytelnikom i recenzentom. Spotkanie moderować będą bookstagramerzy: Ewelina Łaszczuk – bookini.w.poscieli i Bartek Soczówka – bliskiespotkania.

 

WARSZTATY, PANELE MENTORSKIE, wykłady specjalne i inne atrakcje

Miejsce: Stary Browar | Słodownia | sala warsztatowa na poziomie +2

piątek, 20 września 2024

17:30

Panel mentorski

Droga do wydania książki. Co trzeba zrobić, by marzenie stało się rzeczywistością? Zapraszamy na panel mentorski. Na pytania o to, jak doprowadzić do wydania własnej książki, odpowiedzą: Sara Antczak, Sylwia Błach i Adrian Ksycki. Jedyna taka okazja do indywidualnej konsultacji, bezpośredniej rozmowy i uzyskania porady w kwestiach wydawniczych.

 

sobota, 21 września 2024

10:00-13:00

Warsztat

STWÓRZ PODCAST I ZDOBYWAJ PUBLICZNOŚĆ!

Warsztaty, które poprowadzi Michał Larek – pisarz, autor kryminałów, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”, wykładowca akademicki. Gospodarz popularnonaukowego podcastu „Tu dzieje się nauka”.

Michał Larek o warsztacie: Chcecie stworzyć podcast, ale nie wiecie, jak się za to zabrać? Te warsztaty są dla Was! Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem, odpowiem na pytania, doradzę. Dokładny kierunek zajęć będzie zależał od potrzeb uczestników. Specjalizuję się w rozmowach, storytellingu i trukrajmie, więc chętnie przeszkolę Was w tym zakresie. Na pewno opowiemy sobie wiele ciekawych historii, które warto przekazać w podcaście!

Wymagania: chęci, ciekawość, pomysłowość

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

Zapisy dostępne będą od 9 września 2024 o godz. 17.00 poprzez naszą stronę stronę festiwalu.

14:00-15:30

Wycieczka

Kryminalna historia Poznania, czyli o dziejach miasta z mrocznej perspektywy.

Spacer zaułkami Poznania z licencjonowaną przewodniczką miejską Karoliną Dąbrowską-Wiśniewską @ProfesjonalnyPrzewodnik.

Wymagania: ciekawość i wygodne buty

Liczba miejsc bez ograniczeń i bez rejestracji.

Miejsce zbiórki: Recepcja Grandy poziom +2 10 minut przed rozpoczęciem wycieczki.

14:00-15:00

Wykład

Antropologia sądowa wczoraj i dziś.

Wykład poprowadzi dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, pracowniczka Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu, antropolożka sądowa, specjalistka w dziedzinie opiniowania medyczno-sądowego.

Wymagania: ciekawość i mocne nerwy

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy dostępne będą od 9 września 2024 o godz. 17.00 poprzez stronę festiwalu.

15:00-17:30

Warsztat

Rekonstrukcja twarzy na podstawie czaszki.

Uczestnicy warsztatów odtworzą rysy twarzy na podstawie modelu czaszki.
Warsztat poprowadzi dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, pracowniczka Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu, antropolożka sądowa, specjalistka w dziedzinie opiniowania medyczno-sądowego.

Wymagania: ciekawość, cierpliwość i wyobraźnia

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy dostępne będą od 9 września 2024 o godz. 17.00 poprzez  stronę festiwalu

 

Miejsce: Stary Browar | Słodownia | poziom +2

Po każdym spotkaniu autorzy będą podpisywali książki i na pewno znajdą czas na kuluarowe rozmowy o życiu i zbrodni.

W tej przestrzeni będą stoiska Wydawców, księgarnia Bookowski, grandowy sklepik oraz kryminalna kawiarenka.

Wydawnictwo Frajda w sobotę i niedzielę oraz Wydawnictwo Zakamarki w sobotę zorganizują tajemniczy, pełen zagadek czas dla młodych detektywów

 

Kategorie: Wydarzenia

O autorze