Orhan Pamuk ponownie gościem Malta Festivalu

Orhan Pamuk ponownie gościem Malta Festivalu

Przegląd

Turecki noblista Orhan Pamuk przyjedzie we wrześniu do Poznania, by wziąć udział w Malta Festivalu 2024, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-15 września. To już kolejna wizyta pisarza, który gościł na festiwalu już w zeszłym roku.

Dzień po wystawieniu, inspirowanej epopeją „Nazywam się Czerwień”, opery „Ja, Şeküre”, w Centrum Festiwalowym Malty odbędzie się spotkanie z literackim Noblistą.
Rozmowę z Orhanem Pamukiem poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś.
Orhan Pamuk (ur. 7 czerwca 1952 w Stambule) – turecki pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2006. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy tureckich, Pamuk jest autorem powieści, które łączą elementy realizmu z bogactwem tradycji literackiej Wschodu i Zachodu.
Pamuk urodził się w zamożnej, świeckiej rodzinie. Wychowywał się w stambulskiej dzielnicy Nişantaşı, co często znajduje odzwierciedlenie w jego dziełach. Początkowo studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Stambule, jednak po trzech latach zrezygnował z nauki, aby poświęcić się pisarstwu – zawodu, który uprawia od 23. roku życia. Uzyskał dyplom w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Stambulskim.
Debiutował powieścią „Dżevdet Bej i synowie” (1982), która przyniosła mu uznanie w kraju. Światową sławę zdobył dzięki powieści „Śnieg” (2002), w której porusza tematykę konfliktów między tradycją a nowoczesnością oraz różnic religijnych w Turcji. Jego najbardziej znane dzieło, „Nazywam się Czerwień” (1998), to skomplikowana opowieść o miłości, sztuce i polityce osadzona w XVI-wiecznym Imperium Osmańskim. Książka ta zdobyła wiele międzynarodowych nagród i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków – stanowi także osnowę opery „Ja, Şeküre”, którą dzień przed spotkaniem z pisarzem, będzie można podziwiać w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki.
Styl Pamuka cechuje się głębokim zanurzeniem w kulturze tureckiej, ale również otwartością na wpływy zachodnie. Jego twórczość często dotyka tematów tożsamości, pamięci i historii, a także napięć pomiędzy Wschodem a Zachodem. Pamuk jest znany z odważnych wypowiedzi na temat polityki i historii Turcji, co niejednokrotnie przysparzało mu problemów w kraju. W 2005 roku stanął przed sądem za wypowiedzi na temat masakry Ormian i Kurdów, jednak ostatecznie oskarżenie zostało oddalone.
Pamuk jest także autorem eseistycznych książek, takich jak „Stambuł: Wspomnienia i miasto” (2003), będących osobistą refleksją nad historią i kulturą jego rodzinnego miasta. W 2006 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za swoje „poszukiwanie melancholijnej duszy swojego miasta”. Jego twórczość stała się głosem nowoczesnej Turcji, balansującym pomiędzy tradycją a współczesnością, Wschodem a Zachodem.

Orhan Pamuk jest również profesorem w Columbia University w Nowym Jorku, gdzie prowadzi zajęcia z literatury światowej.Spotkanie z pisarzem poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki. Znany przede wszystkim z pracy w mediach, gdzie specjalizuje się w tematyce kulturalnej. Nogaś przez wiele lat związany był z radiową Trójką, gdzie prowadził audycje poświęcone książkom, wywiady z pisarzami oraz relacje z najważniejszych wydarzeń literackich w kraju i za granicą. Po kilkuletniej przerwie powrócił na fale Programu III i został jego wicedyrektorem. Współpracował także z Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym oraz Radiem Nowy Świat. W 2020 r. ukazała się jego książka „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”, w której można znaleźć rozmowy m.in. z Margaret Atwood, Swiatłaną Aleksiejewicz, Olgą Tokarczuk, Mario Vargasem Llosą, Dorotą Masłowską czy Wiesławem Myśliwskim.

 

 

 

źródło Malta Festiwal

Kategorie: Wydarzenia