Nominacje Photo Book of the Year

Przegląd

W ramach Grand Press Photo organizowany jest konkurs na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2023 roku. Zwycięzca otrzyma tytuł Photo Book of the Year 2023. W bieżącej edycji do konkursu zgłoszono 14 książek. Jury konkursu w składzie: Maga Ćwieluch, Paweł Rubkiewicz, Katarzyna Sagatowska, Paweł Starzec wybrało trzy nominowane do finału publikacje.

  •  „Rdza”, Bartka Warzechy (wydawca Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku) za unikającą krzykliwości formę książki, dopasowaną do charakteru samych fotografii w sposób tworzący synergiczną całość, która każe zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły
  •  „The World Is Where You Stop”, Tomasza Tomaszewskiego (wydawca BLOW UP PRESS) za imponującą ambicjami skalę projektu o charakterze monumentalnego podsumowania i odważne zmierzenie się z pracą z własnym archiwum;
  •  „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983”, praca zbiorowa: Marzeny Abrahamik, Michała Cały, Arkadiusza Goli, Tadeusza Kluby, Tomasza Liboski, Krzysztofa Pileckiego, Henryka Rączkowskiego, Krzysztofa Szewczyka, Mieczysława Wielomskiego, Wojciecha Wilczyka, Zbigniewa Zalewskiego (wydawca Muzeum Miejskie w Tychach) za poszukiwanie nowego sposobu opowiadania o archiwalnych fotografiach i bezkompromisowe zderzenie ich ze współczesnymi ramami projektu publikacji oraz umieszczenie w kontekście tego wszystkiego, co przyszło później.

Zwycięzcę Photo Book of the Year 2023 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 22 maja br. w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

 

 

źródło press.pl

Kategorie: Nagrody