LEGIMI wyniki za I kwartał 2024 r.

LEGIMI wyniki za I kwartał 2024 r.

Przegląd

W opublikowanym wczoraj raporcie Legimi za I kwartał 2024 roku czytamy, że przychody Spółki w ujęciu skonsolidowanym i jednostkowym osiągnęły wartość odpowiednio 27,3 mln PLN i 27,4 mln PLN, co w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku daje dynamikę wzrostu na poziomach 46% i 48% odpowiednio. Wzrost ten był dużej mierze rezultatem realizacji przemyślanej polityki cenowej wprowadzonej w poprzednich 4 kwartałach, która wpłynęła na kontynuację korzystnego trendu stopniowego zwiększania wartości średniego przychodu na użytkownika.

W I kwartale 2024 roku, skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,8 mln PLN (w porównaniu ze stratą w wysokości 1,3 mln PLN w analogicznym okresie zeszłego roku), a jednostkowy zysk netto przekroczył poziom 2,0 mln PLN. Analogicznie odnotowano duży wzrost EBITDA, która wyniosła odpowiednio 2,9 mln PLN (skonsolidowana) i 3,2 mln PLN (jednostkowa), co po raz drugi z rzędu stanowi jeden z lepszych wyników kwartalnych w historii Spółki.

Począwszy od grudnia zeszłego roku grupa użytkowników Legimi ma możliwość korzystać z testowej wersji tzw.„wirtualnego bibliotekarza”, będącego efektem zakończonego projektu dofinansowanego ze środków UE, dotyczącego systemu rekomendacyjnego z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji (AI). Pierwsze rezultaty wdrożenia technik AI są bardzo obiecujące z punktu widzenia tempa pozyskiwania nowych ale także utrzymywania dotychczasowych użytkowników i korzystnie wpływają na rentowność operacyjną działalności Spółki.

Jak czytamy dalej, Legimi konsekwentnie rozszerza również swoją ofertę treści na rynku polskim i niemieckim poprzez nawiązywanie współpracy z nowymi wydawcami oraz poszerzanie katalogu dostępnych tytułów. Liczba książek w dostępie abonamentowym w Polsce i w Niemczech przekroczyła na koniec I kwartału 2024 r. 515 000 tytułów (spadek o 55 000 w porównaniu z IV kwartałem 2023 r.). Dodatkowo łącznie ponad 1,2 miliona tytułów jest dostępnych w sprzedaży detalicznej poza abonamentem.

Jednocześnie spółka rozpoczęła samodzielnie poszerzać wielkość dostępnej oferty czytelniczej poprzez własny podmiot wydawniczy – spółkę Labreto, powołaną do życia w grudniu 2023 roku. Jej działalność polega w szczególności na wydawaniu książek i promowaniu czytelnictwa w Polsce. Działalność wydawnicza pod marką Labreto była wcześniej prowadzona w ramach istniejących struktur Grupy Kapitałowej Emitenta wyłącznie okazjonalnie. Wyodrębnienie działalności wydawniczej do osobnej spółki i przejęcie wszystkich dotychczas pozyskanych przez Legimi licencji na treści, oraz umów z autorami treści będących obecnie w posiadaniu Emitenta (m.in. z Małgorzatą Musierowicz), ma na celu zwiększenie efektywności operacyjnej i transparentności dla inwestorów. W kolejnych latach, celem działalności Labreto, ale także całej Grupy Kapitałowej Legimi, będzie rozwój biznesu wydawniczego na skalę pozwalającą mu
uzyskać stabilną marżę operacyjną gwarantującą niezależność finansową.

Pełen raport Legimi za I kwartał 2024

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Legimi