Dublin Literary Award 2024 przyznana

Tegoroczną Nagrodę  Dublin Literary Award za książkę Solenoid odebrali Mircei Cărtărescu wraz z tłumaczem Seanem Cotterem.

Mircea Cărtărescu jest pisarzem, profesorem i dziennikarzem, który opublikował ponad dwadzieścia pięć książek. Jego twórczość otrzymała między innymi Formentor Prize (2018), Nagrodę Thomasa Manna (2018), Austriacką Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury (2015), Vilenica Prize (2011) oraz wiele innych. Jego prace zostały przetłumaczone na dwadzieścia trzy języki. Jego powieść Blinding została opublikowana przez wydawnictwo Archipelago w angielskim tłumaczeniu Seana Cottera.

Sean Cotter jest tłumaczem i profesorem literatury i tłumaczeń na Uniwersytecie Teksas w Dallas. Cotter  jest tłumaczem 11 książek, w tym T.O. Bobe’s Curl i Nichita Stănescu’s Wheel with a Single Spoke and Other Poems, która została nagrodzona nagrodą Best Translated Book Award for Poetry. Jego tłumaczenie FEM Magdy Cârneci, finalista nagrody PEN Translation Award, zostało opublikowane przez wydawnictwo Deep Vellum w 2021 r., a jego tłumaczenie Solenoidu Mircei Cărtărescu zdobyło Nagrodę Literacką w Dublinie w maju 2024 r.

 

Dublin Literary Award przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w literaturze światowej od 1996 roku. Co ciekawe, długa lista książek tworzona jest co roku przez zaproszone biblioteki publiczne z całego świata. Nagroda jest jedną z najważniejszych nagród literackich o wartości 100 000 euro za pojedyncze dzieło beletrystyczne w oryginalnym języku angielskim lub przetłumaczone na język angielski. Jeśli Książka została napisana w języku angielskim, laureat otrzymuje 100 ts. euro, natomiast jeśli zwycięska książka została przetłumaczona na język angielski, autor otrzymuje 75 000 euro, a tłumacz 25 000 euro.

Nagroda ta wyróżnia autorów z całego świata w literaturze współczesnej.

Kategorie: Nagrody

O autorze