Trwa nabór do Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2024

Biblioteka Kraków oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, zapraszają poetów do udziału w 11.edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2024 roku.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej. Termin zgłoszeń do 30 kwietnia 2024 r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca 2024 r. Informacja o wynikach zostanie opublikowana na stronach Biblioteki Kraków i Magicznego Krakowa.

Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI 2024.

Ideą zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa konkursu jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od roku 2021 organizatorem Konkursu jest Biblioteka Kraków.

Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909−1984), wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu Jestem baba (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz w poświęconej poetce książce Jakiegoż to gościa mieliśmy napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze, „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia” (cyt. za: Cz. Miłosz, Jakiegoż to gościa mieliśmy, Kraków 2012, s. 46−47, 113). Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.

Dodatkowe informacje pod numerem tel. (+48) 12 61 89 138 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).

REGULAMIN

Kategorie: Nagrody