Kwiecień w pałacu Potockich

Tradycyjnie program wydarzeń przy Rynku Głównym 20 wypełniony będzie premierami literackimi, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz panelami dyskusyjnymi.

W kwietniu spotkamy się m.in. z Martą Hermanowicz, Michałem Bilewiczem, Bogdanem de Barbaro, Rafałem Matyją i Anną Różą Burzyńską. Porozmawiamy o poliamorii, zmieniającym się Krakowie, palestyńskiej poezji, roli gier cyfrowych w życiu osób starszych oraz średniowiecznych (pre)feministkach. Nie zabraknie koncertu, a także wydarzeń zamkniętych i specjalnych. Na przełomie kwietnia i maja w pałacu zagości ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera!

Pierwsze wydarzenie miesiąca zainauguruje nowy cykl organizowany we współpracy z Muzeum HERstorii Sztuki. Spotkania w jego ramach poświęcone będą średniowiecznym (pre)feministkom – pisarkom, filozofkom i mistyczkom, kobietom odważnym i niezależnym. Uczestnicy będą dyskutować o twórczości średniowiecznych kobiet i ich roli w kształtowaniu teologii chrześcijańskiej. Już dzisiaj, 3 kwietnia o godz. 18.00 porozmawiają o Hildegardzie z Bingen i jej Scivias. Rozmowę z prof. Moniką Leisch-Kiesl poprowadzi Agata Kokoryn. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

11 kwietnia o godz. 18.00, w trakcie panelu współorganizowanego z Krakowskim Parkiem Technologiczny, uczestnicy podyskutują o silver gamingu, zjawisku, które – wbrew stereotypowi przypisującemu zainteresowanie grami wyłącznie młodzieży – staje się coraz popularniejsze. Z Damianem Gałuszką, autorem książki „”Wirtualna jesień życia. Rozważania o roli gier cyfrowych w życiu osób starszych, uczestnicy wydarzenia porozmawiają o korzyściach i ryzyku wynikającymi z gamingowej pasji seniorek i seniorów, a także poddadzą analizie wpływ zmian struktury demograficznej na rynek gier wideo.

Do pałacu Potockich wróci Stowarzyszenie All In UJ z kolejną edycją projektu „Tydzień Edukacji Seksualnej”. 18 kwietnia o godz. 18.30 w ramach wydarzenia „Poliamoria – otwarte związki, otwarte serca, otwarte łóżka?” będzie relacjach niemonogamicznych. Czym właściwie jest poliamoria i jaka zależność występuje między tym zjawiskiem a poligamią, otwartym związkiem czy swingowaniem? Czy jest to wymysł ostatnich lat, czy może praktyka znana od wieków? Jak wygląda dyskurs publiczny i naukowy wokół poliamorii w Polsce?

21 kwietnia o godz. 16.00 zapraszamy na dwudziestą odsłonę cyklu „Porta w Pałacu”. Pod hasłem Hommage à Quintette instrumental de Paris – w hołdzie francuskiemu zespołowi wystąpi Cracow Harp Quintet. Zasadniczą część repertuaru grupy stanowią utwory z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, w szczególności wywodzące się z francuskiego impresjonizmu. Oprócz kompozycji autorstwa m.in. Alberta Roussela, Jeana Crasa czy Marcela Tourniera, w programie pojawią się dzieła polskich kompozytorów, takich jak Aleksander Tansman.
Wydarzenia literackie

W kwietniu czeka nas pięć bardzo różnorodnych spotkań literackich. Pierwszym z nich będzie krakowska premia „Końca” Marty Hermanowicz, czyli jeden z najbardziej w tym roku wyczekiwanych polskich debiutów literackich. Z autorką powieści porozmawia Anna Marchewka. Na wydarzenie, które odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18.00, zaprasza pałac wspólnie z Krakowem Miastem Literatury UNESCO oraz wydawnictwem ArtRage. „Koniec” to metafizyczna, bluźniercza powieść o tragedii wojny, która nie kończy się wraz z podpisaniem traktatów pokojowych, ale zostaje w jej ofiarach i przenosi się na kolejne pokolenia. Malwina, dziewczynka obdarzona niezwykłą wrażliwością, śni sny-wspomnienia wojenne swojej babki, co sprawia, że równolegle funkcjonuje w dwóch rzeczywistościach – wojennej (przede wszystkim tej z Kresów Wschodnich i Syberii) i Polski lat 90. XX wieku.

Dzień później, 5 kwietnia o godz. 18.00, z okazji przedłużonych obchodów Światowego Dnia Poezji zapraszamy na spotkanie poświęcone twórczości i postaci wybitnego palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza. W rozmowie, połączonej z czytaniem wierszy Darwisza po arabsku i polsku, wezmą udział tłumaczka Hanna Jankowska oraz literaturoznawca i poeta Yousef Sh’hadeh z Instytutu Orientalistyki UJ, a w roli prowadzącej – arabistka i literaturoznawczyni Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

12 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejną „Premierę w Pałacu”. Tym razem będzie o książce Michała Bilewicza pt. „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mando. W spotkaniu z autorem publikacji weźmie udział znany psychiatra i terapeuta Bogdan de Barbaro.

15 kwietnia o godz. 18.30 pałac Potockich wraz z Wydawnictwem Karakter i Krakowem Miastem Literatury UNESCO zaprasza na spotkanie z profesorem Rafałem Matyją. Tematem dyskusji będzie nowa, przewrotna i zarazem wywrotowa książka, w której autor pisze o… cmentarzu Rakowickim, a raczej o tym, co można z niego wyczytać. Krakowska nekropolia służy mu nie tyle za przedmiot opisu, co za zbiór znaków pozwalających przyjrzeć się miastu – temu, jak się zmieniało i jak kolejne etapy jego rozwoju były przyjmowane, a najczęściej ignorowane przez elity. To książka o wypartej historii, o przeoczaniu epokowych szans oraz o tym, co z tego wynika na przyszłość. Rozmowę o książce „Kraków. Miasto zero” poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

Ostatnim literackim wydarzeniem miesiąca będzie druga odsłona cyklu „Humanistyka na mieście”. 19 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Anną Różą Burzyńską, autorką „Atlasu anatomicznego Georga Büchnera”. O tej wyjątkowej publikacji z autorką rozmawiać będą Jan Balbierz i Monika Świerkosz. Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ we współpracy z pałacem Potockich.
Wydarzenia dla dzieci

W kwietniu odbędą się dwie odsłony „Literackich Chwil”, warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Po raz kolejny będzie można wspólnie odkryć niezwykłość świata, zachwycić się nieznanym i zatracić w radości tworzenia i czytania. Wyjątkowo na pierwsze spotkanie pałac zaprasza w sobotę 6 kwietnia o godz. 10.00. Na zajęciach pod hasłem „Szafa gra, książka gra, czyli Chwila według zasad” uczestnicy poznają książkę „Nina i Miłosz” autorstwa Marianne Dubuc w przekładzie Antoniny Łyczkowskiej (Wytwórnia).

Drugie „Literackie Chwile” odbędą się już tradycyjnie, czyli w niedzielę. 21 kwietnia o godz. 10.00 hasło „Żeby znaleźć, trzeba zgubić, czyli Chwila z nie wiadomo czym” przyświecać będzie przy eksplorowaniu książki „Zguba” autorstwa Shauna Tana, w przekładzie Jacka Drewnowskiego (Kultura Gniewu).

Oba spotkania warsztatowe poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla najmłodszych, nagradzani animatorzy kultury uwielbiający pracę z dziećmi, dla których zmieniają świat. Są „praktycznie nieteoretyczni”. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.
Mastercard Off Camera

Na przełomie kwietnia i maja w pałacu zagości ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera! To już 17. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w tej części Europy. Od 26 kwietnia do 4 maja w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie będzie znajdować się centrum festiwalowe czynne w godz. 11.00-18.00.
Wydarzenia specjalne i zamknięte

W pałacu Potockich dużą część programu wypełniają wydarzenia zamknięte i specjalne – kierowane do zorganizowanych grup – a także spotkania branżowe. W kwietniu kontynuowana będzie Szkołę Czytania, zainicjowany w 2018 roku projekt edukacyjny programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, w tym przede wszystkim grup szkolnych. Zajęcia w ramach Szkoły Czytania odbędą się 8, 9, 12 i 19 kwietnia.

10 kwietnia w pałacu Potockich ponownie zagoszczą „Propagacje”, warsztaty kierowane do nauczycielek i nauczycieli edukacji przedszkolnej. Celem projektu szkoleniowego realizowanego przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, jest podniesienie kompetencji, wiedzy i praktycznych umiejętności nauczycielek i nauczycieli krakowskich przedszkoli w zakresie realizacji działań edukacyjnych związanych z literaturą dla dzieci.

15 kwietnia odbędą się „Specjalne Literackie Chwile”, czyli warsztaty wypełnione spotkaniami z twórcami, aktywnością ruchową i muzyczną oraz zajęciami plastycznymi, a przede wszystkim świetną zabawą! Odbiorcami wydarzenia są uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami z wybranych szkół specjalnych.

 

źródło krakow.pl

Kategorie: Wydarzenia