Znamy wyniki plebiscytu Książka Roku 2023

Przegląd

W tegorocznej dziewiątej edycji odda 261 122 głosy,  w 15 kategoriach, w tym w nowo powstałej kategorii Romantasy. Czytelnicy oddali także swój głos na Człowieka Książki i najlepszą Ekranizację 2023 roku, a ambasadorem nowej kategorii został Tomasz Raczek.

Laureaci Plebiscytu Książka Roku 2023

  • Nagrodę w kategorii Literatura piękna otrzymał Toshikazu Kawaguchi za „Zanim wystygnie kawa. Tom 2. Opowieści z kawiarni”, Grupa Wydawnicza Relacja. To już druga nagroda tego autora. Poprzednią zdobył rok temu, za rozpoczynający cykl tom „Zanim wystygnie kawa”.

 

  • Powieść historyczna

W tej kategorii triumfowała Elżbieta Cherezińska, która odebrała statuetkę osobiście z rąk Ewy Cieślik z Lubimyczytać i Marcina Okoniewskiego (Okoń w sieci). „Sydonia. Słowo się rzekło” ukazało się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

  • Kryminał, Sensacja, Thriller

Słowo „sensacja” w nazwie kategorii odpowiada sytuacji, w której to właśnie Sławomir Gortych ze swoją drugą książką „Schronisko, które przetrwało” z Wydawnictwa Dolnośląskiego zdetronizował wielokrotnego laureata Plebiscytu, Remigiusza Mroza.

  • Literatura obyczajowa, romans

W bardzo popularnej kategorii Literatura obyczajowa, romans najwięcej głosów, zdobyła Aleksandra Nagrońska. „Different” to drugi tom poczytnej serii „Students”, wydany nakładem Wydawnictwa NieZwykłe.

 

  • Romantasy

Nowa kategoria w Plebiscycie i nowe, gorące nazwisko w książkowych mediach społecznościowych. Rebecca Yarros powieścią „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło” (Wydawnictwo Filia) zostawiła konkurencję daleko w tyle.

 

  • Literatura faktu, publicystyka

Czy to najmniejsze zaskoczenie wśród plebiscytowych wyników? „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak (Wydawnictwo Marginesy) wielokrotnie zajmowało pierwsze miejsce w zestawieniach TOP100 Lubimyczytać, a teraz bardzo dużą przewagą głosów zyskuje tytuł Książki Roku w kategorii Literatura faktu, publicystyka.

 

  • Autobiografia, biografia, wspomnienia

W książce „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy dokonuje bolesnych rozliczeń z przeszłością i karierą dziecięcej aktorki. Tytuł ten ukazał się na polskim rynku nakładem Wydawnictwo Prószyński Media i w przekładzie Magdaleny Moltzan-Małkowskiej, obecnej na finałowej gali Plebiscytu.

  • Fantasy

O tej książce było głośno! „Babel, czyli o konieczności przemocy” (tłum. Grzegorz Komerski, wydawnictwo Fabryka Słów) to nie tylko powieść fantasy, ale także wyraz miłości do języka. Autorka, Rebecca F. Kuang.

  • Science fiction

W kategorii Science fiction triumfował Neal Shusterman i jego powieść „Żniwo”, wydana nakładem wydawnictwa Uroboros.

  • Horror

Polscy czytelnicy udowodnili swoją miłość do mistrza horroru, Grahama Mastertona i zapewnili mu zwycięstwo. Autor był obecny na gali finałowej i osobiscie odebrał statuetkę z rąk Jerzego Rzymowskiego, redaktora naczelnego „Nowej Fantastyki” oraz ubiegłorocznej laureatki w tej kategorii, Jolanty Bartoś. „Szpital Filomeny” ukazał się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Albatros.

  • Literatura młodzieżowa

Rok 2023 ponownie należał do Weroniki Marczak, autorki bestsellerowego cyklu „Rodzina Monet”. Autorka powtórzyła swój zeszłoroczny sukces i znów zdobyła statuetkę, tym razem za część zatytułowaną „Rodzina Monet. Diament. Cz. 1” (Wydawnictwo You & YA).

  • Literatura dziecięca

„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” autorstwa Adama Mirka i z ilustracjami Kasi Cerazy ukazało się nakładem Wydawnictwa Znak emotikon. Twórcy odebrali statuetki i dyplomy osobiście z rąk wręczających: Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018 oraz Joanny Kucharskiej, Dyrektorki Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  • Debiut

W tej kategorii wygrywa powieść kryminalna. Czytelnicy wybrali „Żar” (Czwarta Strona) debiutem roku 2023. Weronika Mathia odebrała statuetkę z rąk Tomasza Michniewicza, dziennikarza i reportażysty nominowanego w ubiegłych latach do tytułu „Książka Roku” oraz Anety Jokiel z Lubimyczytać.

  • Ekranizacja

Kategoria Ekranizacja to nowość w tegorocznym plebiscycie, lecz oddaliście w niej aż 22117 głosów! Najwięcej zebrała ich malarska adaptacja dzieła Władysława Reymonta. „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana! Nagrodę wręczyli Izabela Sadowska, prezes Lubimyczytać oraz Tomasz Raczek, krytyk filmowy oraz ambasador kategorii.

  • Człowiek książki

Dziesięć osób, niestrudzenie promujących czytelnictwo za pomocą nowych mediów, zasługuje na nasze oklaski, ale tylko jedna osoba z grona nominowanych może pochwalić się tytułem Człowieka Książki 2023 roku. Zwyciężyła Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka. Otrzymała nie tylko statuetkę, lecz również nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Najwięcej głosów czytelnicy oddawali w kategoriach:

– Kryminał, sensacja, thriller – 24 861 głosów,
– Ekranizacja – 22117 głosów,
– Literatura obyczajowa, romans – 21 372 głosów,
– Literatura piękna – 21 070 głosów,
– Człowiek Książki – 20 571 głosów.

Z kolei książki z największą liczbą głosów to kolejno:

– 11161 głosów: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy, Literatura faktu, publicystyka
– 6011: „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło”, Rebecca Yarros, tłum. Sylwia Chojnacka, Wydawnictwo Filia, Romantasy
– 5487: „Cieszę się, że moja mama umarła”, Jennette McCurdy, tłum. Magdalena Moltzan-Małkowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Autobiografia, biografia, wspomnienia

W kategorii Ekranizacja konkurencję wyprzedziła adaptacja dzieła Władysława Reymonta; film „Chłopi” w reżyserii Doroty i Hugh Welchmanów, dystrybutor Next Film, zdobył 6300 głosów. Z kolei w kategorii „Człowiek Książki” na ostatniej prostej wygrała Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka, zgarniając 3889 głosów.

 

 

źródło lubimyczytac.pl

Kategorie: Nagrody