Rusza nabór do piątej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Celem konkursu jest wspieranie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych nawiązujących do literackiego charakteru Krakowa, jego pisarskiego dziedzictwa oraz najważniejszych postaci i zjawisk życia kulturalnego. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 marca 2024 roku.

Nagroda KMLU ma charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom/pisarkom, ilustratorom/ilustratorkom, redaktorom/redaktorkom i tłumaczom/tłumaczkom uczestniczącym w powstaniu publikacji. O wyróżnienie mogą się również ubiegać wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców i twórczyń.

To już piąta edycja Nagrody KMLU ustanowionej na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa w 2020 roku. Nagrodzono już 150 wartościowych publikacji literackich. Z każdym rokiem grono wyróżnionych autorów rośnie, powiększa się nie tylko o uznanych twórców, ale – co szczególnie cieszy – o nowe literackie odkrycia i talenty. Książki wspierane przez Kraków Miasto Literatury UNESCO zdobywają nagrody branżowe, a ich autorzy i autorki osiągają sukcesy w konkursach i plebiscytach. Nagroda jest jednym z wielu narzędzi nieustannej pracy na rzecz środowiska literackiego i wspierania różnorodności w sektorze wydawniczym – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Nagroda KMLU jest kolejnym – obok przyznawanych od 1994 roku Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa oraz nagród literackich w dziedzinie poezji, prozy, debiutu czy książki dziecięcej – doskonale funkcjonującym narzędziem wsparcia dla lokalnego środowiska literackiego. Wyróżnienie ma za zadanie wspomagać inicjatyw wiążące się z literackim dziedzictwem miasta i współtworzące jego zróżnicowaną współczesność.

Wniosek powinien zawierać m.in. opis projektu wydawniczego, dotychczasowe dokonania kandydata w zakresie działalności literackiej czy recenzję planowanej publikacji. Jeden wniosek o przyznanie nagrody może dotyczyć wyłącznie jednego autora, niezależnie od tego, czy stworzony przez niego utwór jest dziełem samodzielnym czy współautorskim.

Oceny wniosków dokonywać będzie komisja w składzie: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), prof. dr hab. Dorota Kozicka (Katedra Krytyki Współczesnej UJ), a także Urszula Chwalba, Szymon Kloska i Marcin Dyrcz (Dział Literacki KBF).

Ogłoszenie laureatów/laureatek nastąpi nie później niż 8 kwietnia 2024 roku.

Nagrodzone projekty wydawnicze zostaną objęte szczególnymi działaniami, do których zalicza się m.in. promocję w mediach społecznościowych KMLU i organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

 

Szczegółowe informacje o dokumentacji wnioskowej koniecznej do wzięcia udziału w konkursie znajdują się w regulaminie Nagrody KMLU.

Wniosek aplikacyjny o Nagrodę KMLU 2024

 

 

źródło: miastoliteratury.pl

Kategorie: Instytucje