Styczniowy miesięcznik „W drodze”
Polecamy styczniowy numer miesięcznika „W drodze”: Czy Jezus wspierał patriarchat? Czym jest empatia? Jak pomóc księżom w kryzysie? Czy to możliwe, żeby 30 złotych uratowało życie?
Rozmowa w drodze
A w niej Jon Fosse. Prof. Nina Witoszek i Tomasz Maćkowiak rozmawiają o zeszłorocznym nobliście w dziedzinie literatury: jego twórczości, norweskim poczuciu humoru i o tym, dlaczego w protestanckiej Norwegii jest coraz więcej katolików.
Współczucie
Jacy jesteśmy? Empatyczni czy egoistyczni? Współczujący czy litościwi? Otwarci na drugiego człowieka czy zajęci wyłącznie swoimi sprawami? W przyglądaniu się sobie pomoże rozmowa Katarzyny Kolskiej z psycholożką Agnieszką Pawłowską, która mówi, że empatia „bardzo pomaga nam rozwijać nasze relacje społeczne i budować poczucie przynależności, co w hierarchii potrzeb jest niezmiernie istotne dla nas jako ludzi”.
O empatii i współczuciu w kontekście sakramentu pokuty pisze Roman Bielecki OP. Czego oczekujemy, idąc do spowiedzi? Tylko rozgrzeszenia? A może też współczucia, wsparcia, usłyszenia: „Pamiętam, co to znaczy nie mieć siły na modlitwę”.
W tym samym dziale jeszcze dwa znakomite teksty: Dorota Ronge-Juszczyk pisze o Fundacji Kasisi, która wspiera między innymi sierociniec prowadzony przez siostry w Zambii, a Dominik Jarczewski OP o Chłopaku z Oklahomy – misjonarzu, który zmarł jak męczennik; nie przed wiekami, ale 21 lipca 1981 roku. Przeczytaj, kim był ks. Stanley Francis Rother, znany wśród Indian pod majańskim imieniem Apla.
Patriarchat
Wszechobecny, niechciany, nieprzyjemny. O tym, skąd się wziął, opowiada Agata Czarnacka, a Małgorzata Terlikowska sprawdza, jak patriarchat ma się dzisiaj i mówi: „Kobiety w Kościele wciąż niewiele mają do powiedzenia. Nie są partnerkami w teologicznych dysputach, nie zasiadają w zaszczytnych gremiach kościelnych i niewiele osób liczy się z ich zdaniem”.
Monika Białkowska pisze o patriarchacie w czasach Jezusa i przybliża sytuację żyjących wtedy kobiet. „Dlaczego Jezus nie przeprowadził rewolucji społecznej? Dlaczego nie powiedział, że patriarchat jest zły, dlaczego nie polecił, żeby w życiu publicznym uważniej wsłuchiwać się w to, co mówią kobiety?”.
A ks. Grzegorz Strzelczyk opowiada Włodzimierzowi Bogaczykowi o kapłańskich kryzysach, wypaleniu, depresji, przepracowaniu i nałogach. Jak pomóc tym, którzy się pogubili?
Dominikanie na niedziele 2024 roku:
Paweł Jamróz OP, Krzysztof Popławski OP, Paweł Koniarek OP, Michał Golubiewski OP, Norbert Augustyn Lis OP, Paweł Dąbrowski OP i Grzegorz Kuraś OP.
Zacznij ten rok z miesięcznikiem „W drodze”!
Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.
[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2024-nr-01]