Konkurs Reporterski Wydawnictwa Poznańskiego

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji Konkursu Reporterskiego, organizowanego przez Wydawnictwo Poznańskie.

Aby wziąć w nim udział, należy przesłać na adres reportaz@wydawnictwopoznanskie.com projekt reporterski w formie konspektu, opracowania tekstowego i/lub fragmentów (im bardziej obszerne będą to materiały, tym lepiej); do materiałów prosimy dołączyć informację o dotychczasowym przebiegu swojej kariery i listę publikacji. Konkurs jest skierowany do osób pełnoletnich posiadających polskie obywatelstwo.

Termin nadsyłania zgłoszeń do 31 stycznia 2024 roku. Pomysły oceni jury w składzie: Monika Długa (przewodnicząca), Agata Romaniuk, Stasia Budzisz, Dionisios Sturis, Paulina Surniak i Adrian Stachowski. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 kwietnia 2024 roku. Osoba, która zaproponuje zwycięski pomysł, otrzyma stypendium w wysokości 15 000 zł przeznaczone na jego realizację.

– Konkurs Reporterski Wydawnictwa Poznańskiego już na stałe wpisał się w pejzaż wydarzeń związanych z polską literaturą non-fiction. Myślę, że stanowi jedną z bardziej atrakcyjnych ofert dla dziennikarzy i dziennikarek, gdyż wygrana daje nie tylko stypendium na realizację pomysłu, ale i umowę wydawniczą – mówi Monika Długa, dyrektor wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego i przewodnicząca jury. – Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością i pozwala nam wydawać książki na tematy, obok których nikt z nas nie powinien przejść obojętnie.

W poprzednich edycjach konkursu wybrano trzy zrealizowane już projekty. W kwietniu 2020 roku ukazała się książka Wiktorii Michałkiewicz pod tytułem „Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”, nominowana w konkursie Grand Press na najlepszą książkę reporterską 2020 roku. W październiku 2020 roku ukazała się książka Agnieszki Rostkowskiej, laureatki pierwszej edycji konkursu – „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji”, nominowana w 2021 roku w drugiej edycji konkursu Grand Press na książkę reporterską roku. W maju 2023 roku ukazała się książka „Woda. Historia pewnego porwania”, autorstwa Szymona Opryszka, laureata trzeciej edycji konkursu.

W 2021 roku konkurs wygrała Aleksandra Gałka-Reczko, która pracuje nad reportażem o „polskim długu”, czyli skomplikowanych relacjach Polaków z kredytem. W następnej edycji zwyciężczynią została Beata Bialik, która znalazła swój temat na RODos, czyli „rodzinnych ogródkach działkowych ogrodzonych siatką”. Obie książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Kategorie: Nagrody