„Notatnik Literacki” – nowe pismo od Wrocławskiego Domu Literatury

Przegląd


Na rynku polskich czasopism literackich właśnie pojawił się nowy tytuł. W poniedziałek 20 listopada swoją premierę miał „Notatnik Literacki” – kwartalnik, którego wydawcą jest Wrocławski Domu Literatury. W debiutanckim numerze przeczytamy m.in. pierwszy od bardzo dawna wywiad z Olgą Tokarczuk czy premierową prozę laureata Nagrody Literackiej Gdynia Pawła Sołtysa.

Tematem przewodnim premierowego numeru „Notatnika Literackiego” jest szeroko pojęty debiut. Stąd w „NL” możemy przeczytać między innymi o tym, w jakich okolicznościach debiutowała noblistka Olga Tokarczuk czy, jak przyjmowane były debiuty pisarek w latach 90. przez ich kolegów po piórze (z myślą o takich autorkach jak Izabela Filipiak czy Manuela Gretkowska ukuto wówczas deprecjonujący termin „literatura menstruacyjna”). „Notatnik Literacki” ma zamiar omawiać literaturę, ale też ją publikować. Stąd w premierowym numerze znajdziemy prozę Barbary Sadurskiej (zapowiadającą jej powieść „Bajka, Bajeczka”) czy nową poezję, w tym dopiero niedawno odnalezione i po raz pierwszy publikowane właśnie na łamach „NL” wiersze Tymoteusza Karpowicza. W archiwum poety teksty odszukał red. Jan Stolarczyk. Jak przystało na czasopismo – nie może zabraknąć też felietonów. Wśród stałych współpracowników kwartalnika są: Julia Fiedorczuk, Weronika Gogola, Urszula Honek, Dorota Kotas, Jacek Paśnik i Paweł Sołtys.

Przeglądając papierowy numer „NL” natkniemy się także na galerię okładek co istotniejszych rodzimych debiutów książkowych oraz dotrzemy do działu „Klin”. Jest to najpewniej najbardziej eklektyczny element kwartalnika, o którym redagująca go poetka i prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało pisze tak: – Potocznie klin jest też określeniem trudnego do rozwiązania problemu. Dlatego rdzeń tego działu będzie dyskursywny: polemika, esej, rozmowa, analiza zjawiska literackiego, czy społeczno-literackiego. To one będą tworzyły główny punkt ciężkości.

A skąd w ogóle pomysł, by instytucja taka jak Wrocławski Dom Literatury została wydawcą pisma? We wstępie wyjaśnia to redaktor naczelny Irek Grin: – „Notatnik Literacki” stawia sobie za cel porządkowanie i katalogowanie wielu niebywale zatomizowanych zjawisk w sferze literackiej, pogłębioną refleksję na temat najważniejszych dzieł, inicjowanie i inspirowanie procesu wyboru, namysł nad zjawiskami zasługującymi na trwanie dłuższe niż kilkadziesiąt sekund uwagi poświęcanej uproszczonym wpisom internetowym, rzetelne informowanie o najważniejszych wydarzeniach w świecie literatury. Niby wszyscy tak obiecują – ale my rzeczywiście to zrobimy.

Twórcy „Notatnika Literackiego” do współpracy planują zaprosić możliwie jak najszersze grono osób, reprezentujących różne – niechby i wykluczające się – spojrzenia na literaturę. Docelowo, w czasie krótszym niż dłuższym, chcą stworzyć ważne miejsce zarówno dla znanych i doświadczonych autorek i autorów, recenzentek i recenzentów, aktywistek i aktywistów książki, jak i dla debiutantek i debiutantów. „Notatnik Literacki” ma być miejscem otwartym na różne rodzaje i gatunki literackie, celowo eklektycznym. Znajdziemy w nim – wspomniane już – wywiady, recenzje, szkice, eseje, ale też formy wypowiedzi literackiej trudne do jednoznacznego zdefiniowania.

Poza papierowym wydaniem we wrześniu został uruchomiony także serwis internetowy: notatnikliteracki.pl. Miejsce to ma być dopełnieniem papierowego kwartalnika, reagować na wydarzenia szybciej, docierać szerzej i bez ograniczeń. Wrocławski Dom Literatury już wkrótce, bo 5 grudnia o 19.00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2), planuje też spotkanie premierowe „Notatnika Literackiego”.

„Notatnik Literacki” kupimy od dzisiaj w księgarni internetowej Wydawnictwa Warstwy (www.wydawnictwowarstwy.pl) oraz w salonach prasowych (np. w sieci Empik), a także w wybranych księgarniach jak choćby wrocławskie Tajne Komplety.

Zespół redakcyjny „Notatnika Literackiego” tworzą: Irek Grin (redaktor naczelny), Rafał Komorowski (serwis www), Emilia Konwerska, Angelika Kukioła (projektantka graficzna), Waldek Mazur (sekretarz redakcji), Piotr Pflegel, Agnieszka Wolny-Hamkało (dział „Klin”).
Wydawcą pisma jest Wrocławski Dom Literatury

Kategorie: Wydarzenia