Wydawnictwo Egmont na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: Story House Egmont
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-8 października br. w łódzkiej Atlas Arenie. Organizatorzy festiwalu przygotowali dla publiczności liczne atrakcje – od możliwości spotkania znanych polskich i zagranicznych twórców, przez zakupy na stoiskach na największej komiksowej strefie targowej w Polsce, po udział w warsztatach twórczych oraz zwiedzanie wystaw. Jedną z najważniejszych tegorocznych atrakcji będzie działające w festiwalowy weekend nowo otwarte Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w kompleksie EC1 Łódź.
Wydawnictwo Egmont zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych oraz do odwiedzenia stoisk, na których będą dostępne komiksy i gry z portfolio wydawnictwa z rabatem 25%. Na stoisku w Atlas Arenie, oznaczonym numerem 172 dostępne będą komiksy, zaś w Sport Arenie na stoisku numer 240, gry planszowe.
Tegoroczna oferta na stoiskach będzie zawierała nowości z ostatnich miesięcy oraz przedpremierowo albumy z 11 października br.
Ważnym punktem tegorocznego festiwalu będzie spotkanie z Grzegorzem Rosińskim, które odbędzie się w sali A w niedzielę godzinie 13:00. Gratką dla wszystkich fanów twórczości Grzegorza Rosińskiego będzie również wystawa Grzegorz Rosiński w ilustracjach, w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Organizatorami wystawy są EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
Wystawa pozwoli zanurzyć się w świat twórczości wybitnego artysty. Ekspozycja, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii „Kapitan Żbik”, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści „Thorgal”, „Szninkiel”, „Yans”, „Western” i „Zemsta Hrabiego Skarbka”. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.
Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego. W Łodzi wystawa będzie dostępna do 31 marca 2024 roku, a w Warszawie w terminie 21 czerwca do 8 września 2024 roku.
Wśród zagranicznych gości festiwalu są również Frédéric Vignaux („TThorgal – Kriss de Valnor. Strażnik Sprawiedliwości”, „Thorgal Pustelnik ze Skellingaru”, „Thorgal. Neokora”, „Thorgal. Selkie”, „Thorgal. Tupilaki”, okładki do serii „Świat Mitów”) i Robin Recht („Thorgal. Saga. Żegnaj, Aaricio”, „Trzeci testament – Juliusz”). Na sobotnim spotkaniu w sali A o godzinie 13:00 w opowiedzą o komiksach ze świata Thorgala.
Fanów twórczości Janusza Christy zapraszamy w sobotę o godzinie 14:00 do sali A na spotkanie: „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz”. Gośćmi spotkania będą Paulina Christa – wnuczka Mistrza, Tomasz Kołodziejczak – wydawca, Krzysztof Janicz – znawca twórczości Janusza Christy oraz Arkadiusz Salamoński odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych „Złotej Kolekcji”.
W sobotę o godzinie 17:00 w sali C rozpocznie się spotkanie poświęcone komiksom historycznym. Wezmą w nim udział m.in. scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz rysownik Marek Oleksicki – autorzy serii „Ekspozytura Rygor” i „Bradl”. We wrześniu ukazał się pierwszy tom drugiego cyklu serii „Bradl”. Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny – to wszystko, za co czytelnicy pokochali pierwszy cykl „Bradl” znajdą także w kontynuacji serii.
W niedzielę o godzinie 13:00 w sali C odbędzie się spotkanie z Bereniką Kołomycką, Magdaleną „Meago” Kanią, Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem. Rozmowa będzie poświęcona polskim komiksom dla dzieci z oferty wydawnictwa Egmont.
Na stoisku numer 240 zlokalizowanym w Sport Arenie, będzie dostępna bogata oferta gier, w tym nowości z ostatnich miesięcy: „Ubongo Shimo”, „Overbooking” i „Pędzące Żółwie. Extreme”, a także przedpremierowo gry „Halli Galli” i „Halli Galli Junior” oraz gra z postaciami doskonale znanymi z serii komiksów „Delisie” zatytułowana „Delisie. Wielka impreza”. Postacie Delisi zostały stworzone przez Magdalenę „Meago” Kanię i Macieja Kura i pojawiły się po raz pierwszy w komiksie „Delisie. Życie ma smak” w 2021 roku. Na stoisku będzie można przetestować wszystkie gry.
W sobotę o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Martyną Chrzanowska kierującą działami komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. Spotkanie odbędzie się w sali A.
Szczegółowy program wszystkich wydarzeń oraz wszystkie informacje organizacyjne znajdują się na stronie Organizatora: https://komiksfestiwal.com/
PROGRAM
SOBOTA, 7 października
WYSTAWA
Grzegorz Rosiński w ilustracjach
Łódź: 7.10.2023 – 31.03.2024
CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1
SPOTKANIA AUTORSKIE I PRELEKCJE
13:00-14:00
„Thorgal”
sala A, poziom -1
O komiksach ze świata Thorgala opowiedzą Frédéric Vignaux („Thorgal – Kriss de Valnor. Strażnik Sprawiedliwości”, „Thorgal Pustelnik ze Skellingaru”, „Thorgal. Neokora”, „Thorgal. Selkie”, „Thorgal. Tupilaki”, okładki do serii „Świat Mitów”) i Robin Recht („Thorgal. Saga. Żegnaj, Aaricio”, „Trzeci testament – Juliusz”).
Prowadzenie: Jakub Syty
14:00-15:00
Złota Kolekcja Kajka i Kokosza
sala A, poziom -1
„Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” – wielki finał! O ostatnim tomie kolekcji opowiedzą Paulina Christa, Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Janicz i Arkadiusz Salamoński. „Złota Kolekcja” to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii „Kajko i Kokosz”. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.
Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.
17:00-18:00
Dobre komiksy historyczne
sala C, poziom -1
Gośćmi spotkania będą m.in. Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki („Bradl”, „Bradl II”, „Ekspozytura Rygor”).
Prowadzenie: Łukasz Chmielewski
18:00-19:30
Plany wydawnicze Klub Świata Komiksu EGMONT
sala A, poziom -1
Podczas spotkania Martyna Chrzanowska kierująca działami komiksów i gier w wydawnictwie Egmont przedstawi zapowiedzi na 2023 i 2024 rok.
STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)
12:30 – 14:00
Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki
15:30-17:00
Frédéric Vignaux, Robin Recht
AUTOGRAFY – STOISKO EGMONT
11:00-13:00
Berenika Kołomycka
13:00-14:00
Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur
15:00 – 16:30
Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki
NIEDZIELA, 8 października
13:00-14:00
Grzegorz Rosiński
sala A, poziom -1
Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim, jednym z największych artystów komiksu europejskiego.
13:00-14:00
Komiksy dla dzieci z oferty wydawnictwa Egmont
sala C, poziom -1
Spotkanie z Bereniką Kołomycką, Magdaleną „Meago” Kanią, Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem o nowych tomach serii komiksowych „Malutki Lisek i Wielki Dzik”, „Delisie” i „Lil i Put”.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Chmielewski.
STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)
11:00 – 12:30
Berenika Kołomycka, Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk
15:30-17:00
Grzegorz Rosiński
AUTOGRAFY – STOISKO EGMONT
14:00-15:00
Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur