Festiwal Opętani Literaturą 2023 – znamy datę wydarzenia!

Festiwal odbędzie się w Radomiu i we Wsoli w dniach od 9 – 16 września. Hasłem festiwalu są „Początki” – nie tylko literackie. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 100 książek. Spośród nich nominowano pięciu finalistów :

  • Wiktoria Bieżuńska za „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wyd. Cyranka),
  • Olga Górska za „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (wyd. Drzazgi),
  • Urszula Honek za „Białe noce” (wyd. Czarne),
  • Sabina Jakubowska za „Akuszerki” (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja)
  • Jakub Nowak za „To przez ten wiatr” (wyd. Powergraph).

Laureata poznamy podczas uroczystej Gali w sobotę, 16 września. br.

Podczas ośmiu festiwalowych dni odbędzie się dwanaście literackich i artystycznych wydarzeń. Wśród nich rozmowy, debaty, koncerty i projekcje filmów.

Szczegółowy program festiwalu:

9 września (sobota), Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
godz. 17:00 – Ciąg dalszy nastąpił? – z Barbarą Woźniak, laureatką VII edycji Nagrody, rozmawia Robert Utkowski
godz. 18:00 – koncert Mariusza Lubomskiego

10 września 2023 (niedziela), Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
godz. 17:00 – „Opętani” czytani
Co roku podczas festiwalu czytany jest fragment powieści „Opętani” Witolda Gombrowicza – od której cały festiwal wziął swoją nazwę. Ostatni odcinek tej powieści wydrukowano już po rozpoczęciu II wojny światowej. W tym roku kolejny rozdział „Opętanych” przeczyta Jerzy Radziwiłowicz, który festiwalową lekturę powieści rozpoczynał. Rozmowę z aktorem poprowadzi Jacek Wakar.

11 września 2023 (poniedziałek), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – Zarodki katastrofy – debata Piotra Sadzika z Moniką Gromalą i Jackiem Leociakiem o literaturze wobec opresji ideologicznej, szczególnie wobec faszyzmu, w latach 20. i 30. ubiegłego wieku oraz dziś.

12 września 2023 (wtorek), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – spacer po Radomiu Gombrowiczów – oprowadza Robert Utkowski (z Muzeum Witolda Gombrowicza).

13 września 2023 (środa), Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18:00 – Od początku – o literackich nagrodach, krytyce i marketingu podyskutują: Jerzy Jarniewicz, Justyna Sobolewska oraz Piotr Śliwiński. Moderator: Piotr Kofta. Do dyskusji zaproszono gości, którzy nie tylko są wybitnymi znawcami literatury, ale mają doświadczenie jurorowania oraz przewodniczenia kapitułom ważnych nagród literackich (Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Poznańskiej Nagrody Literackiej).

14 września 2023 (czwartek)
godz. 17:30 – Debiuty na język (obcych) – z Antonią Lloyd-Jones, tłumaczką nie tylko Gombrowicza, ale także m.in. Olgi Tokarczuk porozmawia Anna Spólna (miejsce: Apteka Kultury, Rynek 12)
godz. 20:00 – projekcja filmu „Zabijcie Witolda”, reż. A. Herbich, L. Trajtengarz – kino plenerowe (miejsce: Restauracja Pa Ta Thai, podwórko). Zrealizowany przed laty na zamówienie MWG i przy wsparciu MSZ dokument pokazuje argentyńską biografię Gombrowicza oraz ważne dla niej miejsca i osoby.

15 września 2023 (piątek), MCSW Elektrownia
godz. 17:30 – Jakie (i) czego początki? – z nominowanymi do nagrody rozmawia Michał Nogaś
godz. 19:30 – „Powrót” – prapremiera filmu na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza. Reżyseria: Andrzej Wolski, występuje: Andrzej Seweryn. Przed seansem rozmowa z reżyserem.
„Powrót” to telewizyjno-kinowa wersja cieszącego się niesłabnącą popularnością monodramu przygotowanego przez Seweryna. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Narodził się w Comedie Française, z którą Andrzej Seweryn, jego pomysłodawca i twórca, był związany. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Seweryn mówi słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje. Monodram przeniósł na ekran Andrzej Wolski, mieszkający w Paryżu reżyser filmowy, nagradzany dokumentalista. Zdjęcia kręcone były w Vence na południu Francji, w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów. Producentem filmu jest Muzeum Literatury w Warszawie.

16 września 2023 (sobota), Zespół Szkół Muzycznych
godz. 17:00 – gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogłoszenie laureata Nagrody i koncert Błażeja Króla.

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty literackie z Barbarą Sadurską – bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli w dniach 9 i 10 września: zbiórka o godz. 16:20 na przystanku Chrobrego/ Czysta kier. Michałów. Powrót po wydarzeniach.

 

 

 

źródło Booklips

Kategorie: Wydarzenia