Tysiące osób na Festiwalu Góry Literatury. Przed nami jeszcze dziesiątki spotkań, wydarzeń i emocji

Przegląd

Spotkanie z Marianem Turskim, performatywne czytanie dialogów z „Empuzjonu”, koncert Marii Peszek – to tylko kilka z najpopularniejszych punktów programu 9. edycji Festiwalu Góry Literatury, które już za nami. Największe wydarzenie literacko-społeczne organizowane przez Fundację Olgi Tokarczuk trwa do 16 lipca.


W wydarzeniach minionego weekendu na Festiwalu Góry Literatury wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyło się performatywne czytanie dialogów z „Empuzjonu” w wykonaniu Jana Peszka, Roberta Więckiewicza, Arkadiusza Jakubika i Macieja Stuhra ze specjalnym udziałem Olgi Tokarczuk, którego na żywo słuchało 1700 osób.

Tłumy — na żywo i online — przyciągnęła także rozmowa z Marianem Turskim, świadkiem Auschwitz, który przeżył dwa Marsze Śmierci. — Od Buczy, od 24 lutego, wy jesteście świadkami historii. Pamiętajcie o waszej odpowiedzialności za historię dzisiaj — powiedział nasz Gość.

Na scenie literackiej gościliśmy autorów wraz z ich najnowszymi książkami: m.in. Jacka Dehnela („Bruma”), Karola Maliszewskiego („Diabeł z Wilkowca”), Joannę Bator („Ucieczka niedźwiedzicy”), Weronikę Murek („Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”).

Oddaliśmy głos m.in. także naukowcom, filozofom, ekologom. Rozmawialiśmy o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, o pomocy ukraińskim uchodźczyniom, o feminatywach i o stawaniu w obronie przyrody.


W poniedziałek, 10 lipca, odbyła się uroczystość upamiętniająca Helenę i Władysława Grzegorczyków, wyróżnionych tytułem Sprawiedliwi wsród Narodów Świata, którzy w czasie hitlerowskiej okupacji uratowali co najmniej 18 osób pochodzenia żydowskiego. Ich imię otrzymał zrewitalizowany park w Nowej Rudzie, zlokalizowany przy ul. Strzeleckiej. Wcześniej, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Nowa Ruda otrzymała Catherine Ravet, urodzona jako Lili Fuchsberg, przybrana córka Grzegorczyków, uratowana przez nich w 1942 roku.

— Historia Grzegorczyków pokazuje, jak ważne jest, by robić dobro wobec całego zła, które jest na zewnątrz, by iść pod prąd, jak każe nam sumienie. Że to działa — powiedziała podczas uroczystości Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, również honorowa obywatelka Nowej Rudy.

W tym roku spotykamy się w rekordowej liczbie 20 miejsc. W kolejnych dniach odwiedzimy m.in. Ludwikowice Kłodzkie, Nową Rudę, Kłodzko, Wałbrzych, Świdnicę, Sokołowsko, Radków, a w nim także taras widokowy na Górze Guzowatej. W piątek wracamy do urokliwie położonego Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, gdzie spędzimy cały weekend.


Rdzeniem Festiwalu niezmiennie pozostaje literatura. Przed nami jeszcze rozmowy o nowych książkach m.in. Ryszarda Krynickigeo, Yael Neeman, Konstantego Geberta, Joanny Kuciel-Frydryszak, Macieja Hena, Ingi Iwasiów, Filipa Zawady, Andy Rottenberg, Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Michała Rusinka, Katarzyny Bondy, Joanny Lamparskiej. Łącznie na Festiwalu gościmy ponad 80 pisarek i pisarzy.

Przyjadą przedstawicielki literatury young adult, zabierzemy uczestników na spacer śladami „Empuzjonu” Olgi Tokarczuk, poznamy też młode głosy i mniej znaną literaturę polską.

Trwa cykl edukacyjny w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego, a w nim warsztaty, wykłady i seminaria, m.in. o rewitalizacji miast, ścieżkach kariery w świecie gier komputerowych, jak i zachowaniach samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Rozrosło się również pasmo muzyczne, podczas tegorocznej edycji większość festiwalowych dni kończymy koncertami. Zagrają dla nas jeszcze Dobrawa Czocher, Kazik, Voo Voo, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers oraz Nosowska.

W paśmie filmowym gościmy Jerzego Skolimowskiego i pokazujemy mini-retrospektywę jego filmów. Reżyser spotka się jeszcze z widzami po projekcji filmu Rysopis. Odbędą się też projekcje filmów Ewy Ewart, Marcina Giżyckiego oraz Andrzeja i Michała Łagodów.

Przygotowaliśmy również wystawy, przed nami wernisaż z cyklu Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury — Natury Sztuki czy „#PatrzęCzujęRysuję” z pracami polskich graficzek i ilustratorek, w tym Marty Frej i Marii Apoleiki (Psie sucharki).

Przez cały czas trwania Festiwalu gościmy akcję Tour de Konstytucja. Prowadzimy również kwestę na zakup trzech samochodów terenowych dla ukraińskich żołnierzy walczących w okolicy Bachmutu i Kramatorska. Zbiórkę organizuje fundacja Linia Frontu. Przewodniczącym Rady Fundacji jest Andrzej Stasiuk, który przyjedzie do nas wprost z Kramatorska. Zakupione auta będą służyły m.in. do ratowania ludności cywilnej.

Pełny program i rozpiska wydarzeń, a także odnośniki do sprzedaży biletów, są dostępne na stronie Fundacji Olgi Tokarczuk, która jest jedynym i wyłącznym podmiotem organizującym Festiwal Góry Literatury: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023/. Przypominamy, że większość wydarzeń jest transmitowana online. Zachęcamy także do odwiedzania naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy najbardziej aktualne informacje:

Facebook: https://www.facebook.com/FGL2023, https://www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk

Instagram: https://www.instagram.com/tokarczuk_olga
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/555477256218288

Kategorie: Wydarzenia