Rozstrzygnięto konkurs dla NGO na działania z zakresu projektów literackich

Rozstrzygnięto konkurs dla NGO na działania z zakresu projektów literackich

Przegląd

W tej edycji konkursu, w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury, wybrano osiem organizacji pozarządowych, które na swoje projekty uzyskają wsparcie miasta o łącznej wysokości 150 000 zł .

Strategicznym celem otwartego konkursu ofert było wsparcie projektów wzmacniających kulturę słowa, integrujących różne podmioty pola literackiego oraz budujących partnerstwa dla działań literackich, pielęgnujących literackie dziedzictwo Gdańska i wzmacniających jego współczesny potencjał literacki.

W tej edycji konkursu dla NGO na działania z zakresu projektów literackich, organizowanego w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury, zgłoszono 20 propozycji, z których 17 przeszło pozytywnie ocenę formalną.

Wybrano następujące projekty:

  • Fundacja Zróbmy Sztukę – Poematy dokumentalne – odsłuchy społeczne

Projekt odsłuchów społeczych to nowa autorska metoda dotarcia z literaturą do odbiorcy. Polega ona na wspólnym, jednoczesnym odsłuchiwaniu nagranego w formie audio utworu literackiego/dramatycznego, we wspólnej przestrzeni, dostosowanej do różnych preferencji słuchających (podłoga, krzesło, siedząc, leżąc, w świetle, w cieniu, blisko innych, w oddaleniu). Z ważnym elementem kończącym – zainspirowaną odsłuchem, i po części moderowaną, rozmową twórczyń z odbiorcami.

– Odsłuch społeczny nie przebiega i nie kończy się jak spektakl czy czytanie książki – wyjściem, zamknięciem, odłożeniem, byciem samemu/samą – ale pozostaniem, wymianą myśli, stworzeniem wspólnego pola, nawiązaniem relacji, może podjęciem działania w przyszłości. Literatura służy tu właśnie temu: zbudowaniu społecznej wspólnoty, komunikacji, inspiracji, transformacji, pielęgnowaniu kultury słowa – w perspektywie osłuchiwanych w tym projekcie tekstów dramatycznych: ponad tożsamościami, religiami, mentalnościami. Projekt zakłada realizację nagrań 2 słuchowisk opartych na Poematach dokumentalnych Rity Jankowskiej (tekst, reżyseria) i Mai Miro (muzyka) i przeprowadzenie ich 4 odsłuchów społecznych – czytamy we wniosku.

  • Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar” – Wisława Szymborska: kolaż gdański

Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Projekt „Wisława Szymborska: kolaż gdański” ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki, i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań czy rozbudzania pasji do pisania. Elementami składowymi projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty kreatywnego pisania i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem.

– Poprzez realizację projektu chcemy promować czytelnictwo, wzmacniać obszar literatury, pobudzać zainteresowanie poezją wśród różnych grup wiekowych, rozwijać ofertę kulturalną naszego miasta z uwzględnieniem potrzeb różnych grup odbiorców, rozwijać kompetencje kulturowe mieszkańców Gdańska poprzez edukację kulturową, uwrażliwiać na kulturę słowa, wzmacniać postawy proczytelnicze z udziałem różnych grup odbiorców (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i młodych dorosłych) – czytamy we wniosku.

  • Sportowe Inicjatywy Pomorze – Mobilna Pracownia Książki

Projekt „Mobilna Pracownia Książki” skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas 4-7 z gdańskich szkół podstawowych. Głównym zadaniem każdej klasy będzie stworzenie 2 lub 3 książek, w grupach, na wybrany przez siebie temat. Książki będą musiały być ilustrowane i przeznaczone dla dzieci. Wszystkie klasy i nauczyciele zostaną przeprowadzeni przez projekt i będą otrzymywać wsparcie na różnych etapach jego realizacji. Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania książek poprzez stworzenie własnej, co może przyczynić się do rozwijania zainteresowań literackich.

 

źródło gdansk.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Gdańsk